Nazmi Çiçek
28.03.2021 20:22:48
Darende ve civarında badem daha önce çiçek açtığında donma riski 100 %100 dür. Bunun göz önüne alınarak planlamaların ona göre yapılandırılması iyi olur kanaatindeyim.

çakırrr
9.05.2021 22:16:13
13 marttan beri Darende de hiç haber değeri taşıyan bir olay olmadımı? Köylerin internet siteleri bile sizden daha güncel.

Zirai dondan etkilenen kayısı bahçelerine şartlı destek verilecek

Malatya İl Tarım Müdürlüğü tarafından ‘ekonomik verim alınamayan kayısı bahçelerinin, yeni meyve bahçelerine dönüştürülmesi’ projesi kapsamında çiftçilere verilecek destek açıklandı.

Destekle alakalı yapılan açıklamada, projenin 2021 yılı içerisinde uygulanacağını ve 300 dönümle sınırlı olduğu kaydedildi.

Teknik ekiplerin incelemesi ve il tarım müdürlüğünün değerlendirmesiyle destek verilecek projenin içeriğine ilişkin ise; “İlimizde 2021 yılı içerisinde uygulanacak olan proje kapsamında ekonomik verim alınmayan (Öncelikli zirai don riski olan bahçeler) kayısı bahçelerinin sökümü yapılarak, söküm yapılan bu yerlere bölgenin iklim, toprak vb. özellikler ile çiftçi isteği de göz önünde bulundurularak badem, dut, ayva ve Trabzon hurması bahçeleri tesisi edilecektir. Proje kapsamında başvuruda bulunacak üreticilerin projenin amacına uygun Tarım Bilgi Sistemine kayıtlı en az 5 dönüm kayısı alanına sahip (dönüşüm) yapılacak alan olması gerekmektedir. Kurulacak bahçelerin gübreleme, toprak analizi, fidan bedeli ve sulama sistemleri proje bütçesinden, ağaçların sökümü ve temizliği, dikim hazırlıkları, dikim, herek temini, gübreleme, ihtiyaç halinde çevre çiti çekme ve vb. masraflar ile işçilik ve iş makilerinin kiralama bedelleri çiftçi tarafından karşılanacaktır.

Proje ilimiz genelinde ve sınırlı alanda uygulanacağı için, iş takvimi kapsamında ilçe müdürlükleri tarafından başvuruların alınması gerekmektedir. Alınan başvurular ön başvuru kabul edilecek olup, her ilçe müdürlüğü başvurular aldıktan sonra projenin amacına uygunluğunu yerinde kabul edecek ve uygun olan başvurular için hazırlanan ön başvuru icmaili (icmalde başvuru sahibinin bilgileri, mahalle, parsel, alan, dikim yapacağı meyve türü mutlaka belirtilecektir.) İl müdürlüğümüze gönderilecektir.

Tüm ilçelerde tarafından gönderebilen başvuru icmalleri il müdürlüğümüzce değerlendirilecek olup, toplam başvuru alanı projenin kapasitesini açması durumunda her ilçe için proje uygulama alanı belirlenecek ve nihai üreticilerin belirlenmesi için il müdürlüğümüzce belirlenen kırı terler doğrultusunda ilçe müdürlüklerince yeniden değerlendirme yapılarak nihai faydalanıcılar ve dikim yapılacak meyve türleri kesinleştirilecektir.