´Zift´ usta ellerde sanat eserine dönüşüyor

İlçemizde görev yapan resim öğretmeni Hakan Özkafa, saman, zift, mermer tozu ve tutkal kullanarak 3 boyutlu eserler yapıyor.

 

İlçemizde görev yapan resim öğretmeni Hakan Özkafa, saman, zift, mermer tozu ve tutkal kullanarak 3 boyutlu eserler yapıyor.

Mehmet İzzet Paşa Ortaokulu´nda görevli Özkafa, resim öğretmeni arkadaşlarıyla kurdukları atölyede farklı malzemelerle çalışmalar yapıyor.

Deneme yanılma yöntemiyle, saman, mermer tozu, alçı gibi malzemeler kullanarak tuval üzerine ince ince işlediği hat çizimleri ve resimlerini süsleyen Özkafa, en son kullandığı ziftle renklendirdiği tablolarını daha da etkileyici hale getiriyor.

Özkafa, Gazetemiz muhabirine, zift kullanılarak oluşturulan sanatı Türkiye´de nadir yapanlar arasında bulunduğunu belirtti.

İlçede iki resim öğretmeni arkadaşıyla bir atölye kurarak bu sanatı geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Özkafa, "Önce hattatların yazdığı yazıları üç boyutlu hale getirdik fakat diğerlerinden farkımız olması için kağıt üzerine değil de tuval üzerine yoğunlaştık" dedi.

Asfalt yapımında kullanılan zift esere işleniyor

Mermer tozunun tutkalla tuvaller üzerinde çok güzel sonuçlar verdiğini kaydeden Özkafa, "Süslemeyi tamamladıktan sonra renklendirmemiz gerektiğini düşündük. Önce yağlı boya sonra su bazlı boyalar denemeye başladık, boyaları iç içe geçirmek sıkıntı oldu. Sonra zift kullanabilir miyiz diye düşündük ve ilk olarak işlenmemiş zift aldık. Görünüşü güzel oldu fakat günler geçmesine rağmen kurumadı. Ziftin işlenmişi var mıdır, yanık zift kullanabilir miyiz diye düşündük. Sonra zifti o şekilde kullanınca bu çalışma ortaya çıktı" dedi.

Amaçlarının farklı bir çalışma sergilemek olduğunu dile getiren Özkafa, "Asfalt yapımında kullanılan ziftle farklı bir çalışma sergilemeyi başardık. Şimdi kendimizi geliştirdik, bunu mekansal anlamda manzara ve objelerle, renklerini de değiştirerek biçimsel ögeler oluşturmaya başladık" ifadesini kullandı.