Zabıta ekiplerinden fahiş fiyat artışına denetim

Darende Belediyesi Zabıta ekipleri, koronavirüsü bahane ederek fiyat artışı yapan marketlere fırsat vermemek için denetimlerini arttırdı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, zabıta ekipleri, ilçe genelinde başta temizlik ürünü satan marketler olmak üzere çok sayıda bakkalda denetim yaptı.

Ayrıca ekipler, vatandaşları bilgilendirerek fahiş fiyat uygulayan iş yerlerini bildirerek Alo 174 Gıda hattına şikâyet edilmesi istendi.

Zabıta ekipler gün boyunca farklı işletmelere girerek reyonları tek tek inceledi.

Reyonlardaki ürünlerin fiyatlarını kontrol ederek önceki fiyatları ile karşılaştıran ekipler, kasadan da aynı ürünleri geçerek fiyat değişikliği olup olmadığını kontrol etti.

Zabıta ekipleri, bazı marketlerdeki unlu mamul ile et ve süt ürünlerinin satıldığı reyonlara da giderek, buradaki görevlilerin maske ile eldiven kullanıp kullanmadığına baktı.

Maske kullanmayan görevliler tek tek uyarıldı.

Denetimlerle ilgili yapılan açıklamada, 6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu gereği Kovid-19'dan dolayı hemşehrilerimizin mağdur edilmemesi için fiyat denetimlerinin yapıldığı. Şu ana kadar bir olumsuzluğa rastlamadığını, Belediye olarak bu denetimlerin devam ettirileceği." bilgisi verildi.