Yeşiltaşlılar yağmur yağması için kurban kesip dua etti

İlçemizin kırsalda bulunan Yeşiltaş Mahalle sakinleri, kurak geçen kış ayının ardından yağmur yağması için kurban kesip dua etti.

İlçemizin kırsalda bulunan Yeşiltaş Mahalle sakinleri, kurak geçen kış ayının ardından yağmur yağması için kurban kesip dua etti.

Mahallenin Göz mevkiinde bir araya gelen vatandaşlar, 3 koç keserek hazırlanan 5 kazan yemeği katılımcılara ikram etti. İlçe müftüsünün de geleneklere göre cübbesini ters giyerek vaaz da bulunduğu etkinlikte, vatandaşlar Kur´an okuyup ellerini semaya ters açarak duada bulundu.

Bolluk, bereket ve birlikteliklerinin artacağına inandıkları geçmişi asırlar öncesine dayanan "yağmur duası" geleneğini bu yılda sürdüren mahalle sakinleri, son yılların en kurak yılı olmasından çekiniyor.

Mahalle muhtarı Muzaffer Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada asırlardır sürdürülen geleneğin mahalle için kutsal bir görev olduğunu kaydetti.

Birlik ve beraberlik içinde yapılan dua etkinliğinin, mahalle sakinlerinden imece usulüyle toplanan küçükbaş hayvan, bulgur, tereyağı ve ekmekten oluştuğunu ifade eden Muhtar Aslan, ?Her yıl nisan ayı içerisinde yağmur duasına çıkıyoruz. Geleneğimizin devam etmesi için eşlerimizi ve çocuklarımızı da getiriyoruz. Bu sayede çocuklarımız geleneği yaşatacak. Birlik içerisinde bereketli bir yıl olması için dua ediyoruz. Kendimizin pişirdiği yöremize has ´Katmalı aş´ yemeğini misafirlere ikram ediyoruz." diye konuştu.

Kılınan namaz ve yapılan duaların ardından katılımcılara ´katmalı aş´ ikram edildi.