Yerli patates Darende ekonomisine katkı sağlıyor

İlçemizde kayısıya alternatif olarak organik patates yetiştiren çiftçiler, hem ilçe ekonomisine katkı sağlıyor, hem de doğal ve sağlıklı patates yetiştiriyor.

İlçemizde kayısıya alternatif olarak organik patates yetiştiren çiftçiler, hem ilçe ekonomisine katkı sağlıyor, hem de doğal ve sağlıklı patates yetiştiriyor.

İlçemize bağlı Günpınar Mahallesi´nde yaşayan çiftçilerden İbrahim Canpolat, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yıldır 80 dönümlük arazide içerisinde katkı maddesi ve ilaç bulunmayan patates yetiştirdiklerini söyledi.

Üretilen patateslerin büyük çoğunluğunu yöre halkının tercih ettiğini aktaran Canpolat, "7 yıl önce kayısıya alternatif olması için ilk defa arazilerimize patates diktik. Zamanla bunu geliştirerek kiraladığımız bahçelerle üretimimizi artırdık. Bugün yapmış olduğumuz hizmete bakıldığında, hem ilçe için önemli bir ekonomik kazanç sağlıyoruz hem de hemşehrilerimize sağlıklı, doğal ürün yetiştiriyoruz." dedi.

Pazardan patates alan vatandaşlara da uyarıda bulunan Canpolat, "Yüksek miktarda gübre ve ilaçlama yapılmadığı müddetçe patates yeteri büyüklüğe ulaşamıyor. Ticari olarak düşünen üreticiler, vatandaşı önemsemeyerek çeşitli ilaçlar kullanarak insan sağlığına zararlı ürünler yetiştiriyor. Benim tavsiyem patatesi yerli tanıdık, güvendikleri insanlardan alsınlar." diye konuştu.

Duran Kıraç da Darende´de patates yetiştirmenin zor olmadığını ancak fiyat değişmesinde sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "Bizden toptan uygun fiyata alınan ürün bakıyorsunuz markette 3-4 katına satılıyor. Bu tür sorunların giderildiğinde ilçemizde kayısıya alternatif daha çok çiftçinin patates üretimine yöneleceğini düşünüyorum. Pazar sıkıntısının da giderildiği takdirde üretimde daha yüksek rakamlara çok rahat çıkılabilir." ifadelerini kullandı.