´Yaya Öncelikli Trafik´ etkinliği düzenlendi

Darende´de, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde sürücüler ve yayalar bilinçlendirildi.

Darende´de, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde sürücüler ve yayalar bilinçlendirildi.

Kaymakam Enver Zengince kampanya kapsamında ilçe merkezinden geçen D 300 karayolunda Jandarma ve Polis trafik ekipleri eşliğinde Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileriyle birlikte yaya şeridini kullanarak, sürücülere broşür dağıttı.

Kaymakam Zengince burada gazetecilere açıklama yaparak, "Sürücülerin yayalar konusunda farkındalık bilincini arttırmak adına bu tür kampanyaları önemsiyoruz. Bu anlamda da 2918 sayılı karayolları trafik kanununda Ekim ayında önemli bir düzenleme yapıldı. Trafikte yaya önceliğini önemsemek üzere, bu kapsamda trafik görevlisine trafik ışığı bulunmayan ancak yatay ve dikey işaretlemelerle yaya geçidi belli edilen yerlerde kavşaklarda, geçitlerde sürücülerin yavaşlaması, yaya geçidinden geçmekte olan varsa durması, onu beklemesi, yayalara öncelik vermesi zorunlu hale getirildi. Bundan sonra bu zorunluluğa uymayan sürücüler hakkında trafik cezası uygulaması başlatıldı" dedi.

Konuşmaların ardından Zengince ve diğer yetkililer öğrencilerle birlikte yaya geçidinden karşıya geçti. Öğrenciler yaya geçitlerinin önemine vurgu yaparken, sürücülere de proje ile ilgili broşürler dağıtıldı.

Daha sonra Kaymakam Zengince ve beraberindekiler taksicileri ziyaret ederek, trafikte daha duyarlı olmaları konusunda broşür verildi.

İlçenin kırsalda bulunan Balaban İlköğretim Okulunda ve Yukarıulupınar İlkokulu´ndaki öğrencilerle de bir araya gelen Kaymakam Zengince,  D 300 karayolunda yaya ve üst geçidi kullanarak öğrencilere kampanya hakkında bilgi verdi.

Trafikte yaya bilincinin oluşturulması projesine İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Ufuk Kale, Belediye Başkan Yardımcısı Savaş Kazancıoğlu, İlçe Emniyet Amiri Mustafa Denizhan, Balaban Jandarma Komutanı Özkan Topal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce ve öğrenciler katıldı.