ismail önder
5.07.2020 11:48:48
darende nerde buluruz

Yağışlar ve rüzgar arıcıların yüzünü güldürdü

Türkiye'nin en kaliteli kekik ve keven balının üretiminin yapıldığı ilçemizde, bu yıl bal rekoltesinde yüzde 50 artış bekleniyor.

Bahar mevsiminde etkili olan yağışlar ve poyraz sonrası hava sıcaklığının artması ilçe genelinde zengin bitki örtüsü oluşturdu. Arıcılar, bol çiçekli bir dönem ardından önemli bir üretim planlaması yapıyor.

Bal üreticisi Sabit Berçin gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllara oranla ilçenin aşırı yağış aldığını ve poyraz rüzgarının etkili olduğunu belirterek, bu senenin bal üretimi açısından bereketli olacağını söyledi.

Kayısı çiçeği ile başlayan arıların bal mesaisinin yaylalarda hala sürdüğünü aktaran Berçin, “Darende, arıcılar için havası, suyu ve doğasıyla çok bereketli ve balında oluşan kendine özgü rehasıyla eşi bulunmaz bir yer. İlçenin Yenice, Yukarıulupınar ve Ayvalı yaylaları 2 bin rakım üzerinde ve çok zengin floraya sahip, aynı zamanda binlerce çeşit çiçeğe ev sahipliği yapıyor." dedi.

"Yüzde 50-60 oranında artış bekliyoruz"

Berçin, ilçemizde etkili olan yağmurların bal üretimini artırdığını ifade ederek, "Bu sene havalar geçen seneye göre daha yağışlı ve poyrazlı geçtiği için bal üretiminde yüzde 50-60 oranında artış bekliyoruz. Ayrıca Darende’nin yaylalarında üretilen bal Türkiye'nin en kaliteli kekik ve keven balı olarak biliniyor. 12 çeşit kekik ve 10 çeşit kevenden elde edilen kendine özgü mis kokulu rehaya sahip süzme ve petek balımız, Anzer ve kestane balından sonra en kaliteli baldır.” dedi.

“Balımızı ülkemizin her tarafına ulaştıracağız”

Son olarak verimli yıldan üreticilerin de memnun olduğunu ifade eden Sabit Berçin, "Bu sene tabiat çok güzel, havalar çok güzel, yani hem bal kalitesi hem de verim açısından bereketli bir yıl oluyor. Şu anda bal fiyatları belli olmadı, fiyat yaklaşık 30 gün sonra ballar kovandan çıkınca belli olacak. Tahmini olarak süzme bal fiyatı 70-75 TL, petek bal 85-90 TL civarında kara kovan bal ise 150 TL civarında olacak. Şimdiden siparişlerimizi aldık. Bundan bir ay sonra bu mis kokulu ballarımızı yurdumuzun dört bir köşesine gelen siparişlerle göndermeye başlayacağız.” diye konuştu.

Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı yaklaşık 200 üreticiye ait 11 bin arılı kovanda yılda ortalama 80 ton bal üretimi gerçekleşiyor.