Vergi, harç ve su ücretlerinde büyük kolaylık sağlanacak

Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, ilçedeki mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerine “kırsal mahalle” statüsü kazandırılması için bilgilendirme toplantısı yaptı.

Belediyeye ait sosyal tesiste 67 mahalle muhtarıyla bir araya gelen Başkan Özkan, köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç 90 gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahallelerin, “kırsal mahalle” olarak kabul edileceğini söyledi.

Vergi, harç ve su ücretlerinde büyük kolaylık sağlanacak Özkan, yapılacak düzenleme ile vatandaşlara önemli kolaylıklar sağlanacağını kaydederek, “Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve arazilerden alınması gereken emlak vergisinden muaf olacak. Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak. Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmayacak. Kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanacak. Su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler uygulanacak.” dedi.

Yeni çıkan kanun ile mahalleye dönüştürülen köylerin statüsü ile ilgili çok önemli değişiklik yapıldığının altını çizen Başkan Özkan, son olarak, başvurmaları halinde “kırsal mahalle” statüsüne kavuşacak köyler, beldeler için vergi, harç ve su ücreti ödemelerinde muafiyet ve indirimler sağlanacağını kaydetti. Başkan Yardımcısı Zeki Sarılar da “kırsal mahalle” kanunu hakkında teknik bilgi verdi. Toplantıya Başkan yardımcısı Tuncer Çalık, AK Parti İlçe Başkanı Veysel Karaman ve mahalle muhtarları katıldı.