ÜLKE TV manevi büyüklerimizi konu edindi

Ülkemizin en büyük manevi miraslarına ev sahipliği yapan ilçemiz, ulusal basında dikkatleri üzerine çekerken, televizyon ve radyo programlarında da anlatılmaya devam ediyor.

Ülkemizin en büyük manevi miraslarına ev sahipliği yapan ilçemiz, ulusal basında dikkatleri üzerine çekerken, televizyon ve radyo programlarında da anlatılmaya devam ediyor.

Başta Somuncu Baba Hazretleri olmak üzere Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Hazretleri ve onların pak neslinden gelen Hamid Hamidettin Ateş Efendi´nin ecdada ve insana verdiği değerlerin adeta miniatürk gibi sergilendiği ilçemiz, ÜLKE TV tarafından mercek altına alınarak kültür-sanat programında ele alındı.

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı´nın sunuculuğunu yaptığı ?Tarihte Yürüyen Adam? programında, ?Darende´nin tarihi değerleri ve mekânları´ ile ?Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Hazretleri´nin hayatı´ bir hafta süren çekimlerle konu edildi.

ÜLKE TV, iki bölüm şeklinde kültür-sanat belgeseli tarzında izleyicilerine sunduğu programda, ?Malatya deyince akla Darende, Darende deyince de akla da Somuncu Baba Hazretleri ve Hulusi Efendi´nin? geldiğini aktardı.

İstanbul Süleymaniye Cami ile Somuncu Baba Külliyesi arasındaki benzerliklerin anlatıldığı geçmişin ve geleceğin en güzel şekilde harmanlandığı, sanatın ve estetiğin ince ince nakşedildiği Somuncu Baba Külliyesi´nin, ülkemizin en önemli örnek eserleri arasında gösterildiği programda, manevi havasının insanı derinden etkileyen Külliyeyi mutlaka ziyaret edilerek, görülmesi gerektiği tavsiye edildi.

Programın sonunda, ecdada ve insana yapmış olduğu örnek hizmetlerle gönüllere taht kuran Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı´na ve eserlerin hayat bulmasına vesile olan Hamid Hamidettin Ateş Efendi´ye teşekkür edildi.