Tohma Kanyonu tekrardan turizme açılıyor

Malatya Valisi Aydın Baruş, ilçemizde ziyaret ve incelemelerde bulunarak Tohma Kanyonu´nu gezdi.

 

Malatya Valisi Aydın Baruş, ilçemizde ziyaret ve incelemelerde bulunarak Tohma Kanyonu´nu gezdi.

Somuncu Baba Külliyesi´nde ilçe protokolü tarafından karşılanan Vali Aydın Baruş, Külliyede ziyarette bulunarak, Özel Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Müzesi´ni gezdi.

Daha sonra Vali Baruş beraberindeki heyet ile turizme kapalı olan Tohma Kanyonun da incelemelerde bulundu.

Vali Baruş´a burada Hulusi Efendi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Aydoğan, Darendeli âlim ve mutasavvıf Hulusi Efendi Hazretleri´nin divanını hediye etti.

Vali Baruş burada gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yıllardır kapalı olan Tohma Kanyonu´nun yapılacak tadilat ile tekrardan turizme kazandırılacağını söyledi.

Malatya´nın güzel ilçesi Darende´de Somuncu Baba Külliyesi´ne ziyarette bulunduklarını dile getiren Baruş?Burası tarihi, doğası, kültürü ve turizm olanaklarıyla gelecek vaat eden bir ilçemiz. Burada Tohma Konyonu var. İncelemelerde bulunduk. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı´mızın destekleriyle turizme açılan kanyon, eskimesi ve tadilat gerektirmesi nedeniyle bazı alanlar gezintiye kapatılmış. Burası çok güzel bir kanyon, şimdi biz valilik olarak kanyonu tadilattan geçirerek yürüyüşe açacağız. Ziyaretçilerimiz, Somuncu Baba Külliyesi´ne yürüyüş mesafesindeki kanyonda gezerek güzel vakit geçirecek.dedi.

Malatya turizmi açısından Darende´nin çok önemli olduğuna değinen Baruş?Malatya turizmi maalesef şuana kadar gerektiğşekilde dışarıya açılamamış. Geçtiğimiz yıl Malatya´yı 8 bin civarında yabancı turist ziyaret etmiş bu çok az bir sayı. Levent Vadisi ve Malatya kültür varlıkları, Arapgir ve Darende ile birlikte ilimizi turizm destinasyonu haline getirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda da turizm seyahat acenteleri ile yakıçalışmalar yürütüyoruz.  İnşallah bunlardan olumlu neticeler alacağız.diye konuştu.

Doğa sporları yapılan bir il olmak istediklerini kaydeden Baruş?Malatya doğa harikası yerlere sahip bir ilimiz. Levent Vadisi Kanyonu, Tohma Kanyonu, Günpınar Kanyonu´nu hepimiz biliyoruz. Bu kanyonlar vatandaşlarımız tarafından gezebileceği, görebileceği ve bu doğal zenginliğşahitlik edebilecekleri bir yer. Bunları değerlendirmemiz lazım. Sadece kanyonların doğal güzelliğinden değil buralarda değişik spor aktiviteleri yapılacağı alanlar haline getirmeye çalışıyoruz. Özellikle doğa sporları alanları olarak buraları kullanmak istiyoruz. Tabi ki belirli bir plan çerçevesinde hareket ederek gerçekleştirdiğimiz takdirde gelecekte Malatya turizmi çok daha canlı hale gelecek.? şeklinde konuştu. 

Konaklayan turist sayısını artırmak istediklerini aktaran Baruş son olarak şunlara değindi;

?Gelip gezen ziyaretçiden ziyade konaklayan ziyaretçi sayısını artırmak istiyoruz. Darende yıllık 500-600 bin ziyaretçi ağırlıyor. Bizim burada amacımız günü birlik değil de ziyaret süresini konaklamada yaptırarak uzatmak istiyoruz. Konaklama, yemek ve eğlence altyapılarını geliştirme ve daha iyi hale getirmek istiyoruz. Bütün amacımız, ilimiz ve ilçemiz turizmden gerekli geliri elde edebilsin.?

Baruş, daha sonra Belediye Başkanı İsa Özkan´ın Günpınar Şelalesinde verdiği yemeğe katıldı.

Buradaki incelemeleri tamamlayan Valir Baruş, beraberindeki heyet ile Belediye Başkanı İsa Özkan´ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.

 

Vali Baruş´un ziyaretine, Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç, Kaymakam Enver Zengince, Belediye Başkanı İsa Özkan, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Ufuk Kale, İlçe Emniyet Amiri Mustafa Denizhan ve belediye encümenleri katıldı.