Sonbaharda doğa tutkunlarının uğrak mekânı: Tohma Kanyonu

Tarihi ve doğal güzellikleri ile saklı bir cenneti andıran ilçemizdeki Tohma Kanyonu, sonbaharda rengârenk görüntüsüyle tabloları aratmayan bir manzara oluşturuyor.

 

Tarihi ve doğal güzellikleri ile saklı bir cenneti andıran ilçemizdeki Tohma Kanyonu, sonbaharda rengârenk görüntüsüyle tabloları aratmayan bir manzara oluşturuyor.

Sarp kayalıklara sahip kanyon, ortasından geçen Tohma Çayı ve kanyondaki ağaçların sonbaharla oluşturduğu renk cümbüşü, kış mevsimi öncesi ziyaretçilerini eşsiz bir manzara sunuyor.

Jeolojik dönemlerdeki kırılmalarla oluşan, sarp kayalıklar arasından akan suyu taşıyan Tohma Kanyonu, kent yaşamının stresinden uzaklaşmak isteyen doğa tutkunlarınca mola noktası olarak görülüyor.

Ortasından geçen Tohma Çayı ve kanyondaki ağaçların sonbaharla oluşturduğu renk cümbüşü, doğa tutkunlarının yanı sıra fotoğraf meraklılarını da cezbediyor.

Sonbaharda rengarenk görüntüsüyle tabloları aratmayan manzaralar oluşturan kanyon, kent yaşamından uzaklaşmak isteyenlerin mola noktası oluyor.

Somuncu Baba Külliyesi'ne yürüyüş mesafesindeki kanyon, ahşap köprüleri, mini doğal şelaleleri, su çarkları, yürüyüş alanları ve Tohma kıyısındaki çay bahçeleriyle ziyaretçilerine dinlenme imkânı sunuyor. Kanyonda su sporlarının yanı sıra doğa ile baş başa kalmak isteyenler için vadi içerisinde belirlenen alanlarda kamp da yapılabiliyor.

Özellikle hafta sonlarını huzurlu ortamda geçirmek ve spor yapmak için bölgeye gelen vatandaşlar, sonbaharda farklı güzelliğe bürünen doğanın keyfini çıkarıyor. Kanyon, temiz havası, sarmaşıkların kızıl ve sarının tonlarıyla ziyaretçilerine sonbaharın güzelliğini yaşatıyor.

- Kesin korunacak hassas alan olarak tescil edildi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Malatya'nın Darende ilçesinde bulunan Tohma Çayı Doğal Vadisi, Somuncu Baba Boğazı ve Doğal Akvaryum (Balıklı Göl), doğal sit alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Kanyonun uzun süredir güvenlik nedeniyle kapatılan bazı bölümlerinde yapılacak tadilat ve düzenleme çalışmalarıyla daha çok yerli ve yabancı turisti ağırlaması hedefleniyor.

- "Film platosu gibi hissettiriyor"

Arkadaşları kanyonu gezen gelen öğretmen Aziz Öncel, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, kanyonun eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu söyledi.

Arkadaşlarıyla kanyonun her noktasını gezdiklerini anlatan Öncel, "Buraların Tohma Çayı Doğal Vadisi, Somuncu Baba Boğazı ve Doğal Akvaryum (Balıklı Göl), doğal sit alanının koruma statüsüne alındığı öğrendik. Bu gibi doğal güzelliklerin korunması ileriye dönük olarak yaşatılması dikkat çekici ve ülkemize iyi bir örnek olması açısından doğru bir karar olmuş. Somuncu Baba Külliyesi hemen yanı başında böyle doğal bir güzelliğin olması gerçekten çok etkileyici. Kanyonu çevreleyen kayalıklar, tam ortasından geçen Tohma çayı sonbaharda film platosu gibi hissettiriyor. Sonbahar temalı bir film çekilse nasıl olur derseniz tamda burası onu anlatıyor." dedi.

Öncel, kanyonu çok beğendiklerini aktararak, şöyle devam etti:

"Burası sonbaharda cennetten bir köşe olarak nitelendirilebilir mi? Evet Tohma Kanyonu tam da böyle bir yer. Kanyonda bizi en çok etkileyen su sesinin vermiş olduğu huzur ve dinginlik, yaban hayatının da korunuyor olması gerçekten insana harika geliyor. Bence insanların ölmeden önce görmesi gereken ender yerlerden bir tanesi. Doğu'ya yaptığımız seyahatlerde çok heyecanlanıyoruz çünkü daha önce keşfedilmemiş birçok noktayı görüyoruz. Benim için burası zirvelerden birisi konumuna geldi. Bu kadar güzel bir yer olacağını tahmin etmiyorduk. Neyle karşılaşacağımız konusunda hiçbir fikrimiz yokken kanyona bir girdik, güzellik duygularımız alt üst oldu sanki bambaşka bir dünyada yürüyoruz nefes alıyoruz. Hayal dünyası gibi. Doğal olarak kendiliğinden oluşmuş harika bir yer."

Kayseri'den ailesi ile ziyarete gelen Emrah Korkmaz ise kanyonun internette araştırma yaparken fark ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Gezmeyi ve keşfetmeyi de seviyoruz. Şehir stresinden uzak huzurlu ve doğal bir yer. Gezdikten sonra inşallah buraları insanlar yok etmez diye düşündük. Sonra rehberler koruma alanı içerisine alındığını söyleyince sevindik. Burada en çok dikkatimi çeken doğallık hiç bozulmamış. İnsanların göz zevkini rahatsız edecek bir yapı yok. Buraya gelip Tohma kenarında kamp yapmak isterdim. Öyle hemen gezilip bitirilebilecek bir yer değil. Sonbaharın renk cümbüşünde yürüken o sesi eşliğinde insan tüm dertlerini unutuyor. Somuncu Baba türbesinin de burada olması doğa ile iç içi harika bir manevi havayı teneffüs etmemizi sağladı. Burayı saklamayı ve korumayı başarmış herkese teşekkür ederim."