Makal
27.12.2020 00:40:10
Allah vakıftan razı olsun. Oraları gittim gördüm. Görevli bir abinin anlattığına göre Somuncu Babanın yadigarı bu yeri ihya edip harabelikten kurtarıyorlar.

Somuncu Baba’nın doğduğu yer Akçakaya Habertürk’te yer aldı

Somuncu Baba Hazretlerinin 1331 tarihinde dünyaya geldiği Kayseri’nin Talas ilçesi Habertürk kanalında izleyicilerle buluştu.

Sunuculuğunu akademisyen ve gastronomi uzmanı Asuman Kerkez’in yaptığı Tadında Hikayeler adlı televizyon programının bu haftaki bölümünde Kayseri’nin Talas ilçesi ele alındı. Şekerin tarladan sofraya kadar hikayesi, ağızda dağılan nevzine tatlısı, tepsi mantının yapılışı, Talas’ın tarihi mekanları ve gastronomi tarihi anlatıldı.

Somuncu Baba Hazretlerinin 700 yıllık geleneğinin yaşatıldığına değinen Kerkez; “1331-1412 yılları arasında yaşayan Somuncu Baba aslında döneminin mutasavvıf ve alimlerindendir. Peki nereden Somuncu Baba adını aldı acaba? Bursa Ulucami’nin inşaatı sırasında Cami inşaatında çalışan kişilere ekmek dağıtmak kısmet olur. Ama sadece manevi yönden değil bu Somuncu Baba ismi, çünkü zamanında kimsenin bilmediği bir teknik ile ekmek pişirir. Fırında iki tane hazne yapar. Bir tarafta ateşi yakar, diğer tarafta pişen ekmeklere hiçbir şekilde duman gelmeden koku olmadan her tarafı eşit çok güzel bir şekilde pişirir. Sırrı çok yıllar sonra çözülür. Ekmek paylaşmak demektir. Somuncu Baba Hazretleri hakkında anlatacak çok şeyimiz var. Çünkü çok özel bir yerdeyiz. Somuncu Baba Hazretlerinin doğduğu yer Akçakaya’dayız. ” ifadelerine yer verdi.