Site ve apartman bahçelerinde toplu oturmaya yasak

İl Hıfzıssıhha Kurulu, toplu konut, site ve apartman bahçelerinde vatandaşların toplu olarak bulunmasını, çocukların toplu oyun oynamasını yasakladı.

Site ve apartmanlara yönelik düzenlemeler içeren karar şöyle:

“İl Hıfzıssıhha Kurulu 15.04.2020 Çarşamba günü Vali Aydın Baruş başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda toplanmış ve aşağıdaki konuyu görüşerek karara bağlamıştır. Koronavirüs (Covid-19) salgını, birçok ülkede hızla yayılım göstererek tüm dünyayı tehdit etmeye devam etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen bu salgından, ilimizdeki vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için birçok tedbire başvurulmaktadır.

Toplu konut, site ve apartman bahçeleri ile bu alanlarda bulunan kapalı/açık spor salonu, çocuk oyun alanı, kamelya vb. alanlarda apartman ve site sakinlerinin sosyal mesafe şartlarını ihlal ettiği gözlemlendiğinden salgının bulaşma ve yayılımını engellemek amacıyla belirtilen yerlerde toplu halde bulunulmasının ve oturulmasının yasaklanmasına, söz konusu yerlerde çocukların toplu halde oyun oynamasına izin verilmemesine, yasağa uyulmaması halinde ilgili veliler hakkında gerekli yaptırımların uygulanmasına,

Yukarıda belirtilen kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, toplantıya katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.”