Şire pazarında kayısıya ilgi büyük

Dünyanın en iyi kayısılarının yetiştiği Malatya ve ilçemizde, yaş kayısı sezonu biterken kurutulmuş kayısı çeşitleri pazarda kapış kapış gidiyor.

Dünyanın en iyi kayısılarının yetiştiği Malatya ve ilçemizde, yaş kayısı sezonu biterken kurutulmuş kayısı çeşitleri pazarda kapış kapış gidiyor.

Kayısının daldan indirilmesi ve patik aşamasının büyük oranda tamamlanmasının ardından Şire pazarında, kırsaldan gelen mahalleliler ürünlerini tezgâha çıkarmasıyla hareketlilik başladı.

Her çeşit kayısı ürününü bulmanın mümkün olduğu pazarda, islimli kayısı, gün kurusu, hoşaflık kayısı çeşitleri, islimli ve gün kurusu kayısı çekirdeği, pekmez, dut kurusunu da bulmak mümkün.

Fiyatların cüzi miktarlara alıcı bulduğu pazarda, kışlık hazırlık için alışveriş yapmak isteyen aileler, ilk olarak burayı tercih ediyor.

Kayısıcı Harun Akbaş, "Sezon yeni başlıyor. Vatandaşların ilgisi gayet güzel, satışlarımız iyi durumda. Fiyat, çeşit ve kaliteye göre 14 TL´ye kadar çıkabiliyor." dedi.

Akbaş, yaş kayısı döneminin bittiğini sezonda 2 ile 6 lira arasında satış olduğunu belirterek, ?Talep her geçen gün artıyor. Bayram öncesi ve yazlıkçıların geldiği döneminde satış artıyor. Yerliler almıyor zaten herkesin var. Alan ya dışarıya göndermek için alıyor yâda kışlık hazırlık yapmak için alıyor. Talep olduğu takdirde de il dışında her yere koli, koli kayısı gönderiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kayısı sezonu ile birlikte Darende´de nakliye, şehirlerarası otobüslerin ve kargo firmalarının yük taşıma oranında büyük artış yaşanıyor.