Kale ilçesinde hasat edilen kayısılar, tezgâhlarda yerini aldı.

Aromasıyla ve lezzetiyle ünü ülke sınırlarını aşan kayısının kilo fiyatı ise 35 TL’den satılmaya başlandı.

"Fiyatlar normal"

Yeni mahsulün tadan Belediye Başkanı İsa Özkan, yaş kayısının kilogram fiyatının 35 TL olmasının normal olduğunu belirterek, bereketli bir sezon olmasını diledi.

Kayısının ilçenin bir numaraları geçim kaynağı olduğunu anlatan Özkan, “Kayısı bizim en büyük geçim kaynağımızı oluşturuyor. Zirai dondan etkilendiği için bu yıl rekoltenin biraz düşük olduğunu tahmin ediyoruz. İlçemizde artık her rakımda kayısı bahçesi olduğu için kayısı eskisi gibi hiç yok demiyoruz. Bildiğiniz gibi kayısının 40 aşkın aşaması ve emeği var. Çiftçilerimiz büyük bir gayretle, emekle dünyanın her tarafına ulaştırıyor. Allah bu şehrin kayısısını eksik etmesin. Binlerce ailenin geçimi kayısı üzerine kurulu. Rabbimizden kayısı ile bizim ismimizi hep bir arada tutmasını diliyorum. Emeği geçen tüm hemşehrilerimi kutluyorum, bereketli bir sezon olmasını diliyorum.” dedi.

Esnaf Adnan İlhan da erkenci cins kayısıyı vatandaşlarla buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını kaydederek, “Rabbim mahsulümüzü bol eylesin. Çiftçimize, esnafımıza hayırlı, bereketli kazançlar nasip eylesin.” diye konuştu. 

Emniyet Müdürü Sinan Atıcı, İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf Yaşar ve beraberindekiler yeni mahsulü tadarak bereketli bir yıl olmasını diledi.

 

Sarı altın tezgahlara indi

"Dünya kayısı başkenti" olarak anılan ilimiz ve ilçemizde, bu yılın ilk mahsulleri tezgahlarda yerini almaya başladı.
Gündem 17.06.2022 10:32:00 1796 0
Anahtar Kelimeler: altın tezgahlara