Anahtar Kelimeler: grubu yaşlısı bulunan haberi okusun!

Risk grubu yaşlısı bulunan bu haberi okusun!

Kaymakamlık bünyesinde "Vefa Sosyal Destek Grubu" oluşturuldu. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara yapılacak yardımlar haberimizde!

İçişleri Bakanlığınca yayınlanan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara "Sokağa çıkma yasağı" genelgesi doğrultusunda Darende Kaymakamlığınca "Vefa Sosyal Destek Grubu" oluşturuldu.

Darende Kaymakamlığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara uygulanan evde kalma tedbiri kapsamında tek başına yaşayan vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla "Vefa Sosyal Destek Grubu"nun kurulduğunu bildirdi.

Kaymakam Malik Çalışır başkanlığında, Belediye Başkanı İsa Özkan, Jandarma Komutanı Teğmen Ufuk Kale, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve STK temsilcilerinin katılımıyla Darende Vefa Sosyal Destek Grubu ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Çalışır, toplantıda yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

"İlçe genelinde 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızdan kendilerine yardımcı olacak kimsesi olmayanların sağlık başta olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınması kararlaştırıldı. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama, yasaklama getirilen ve yakını bulunmayan 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için Bakanlığımızca belirlenen 112, 155, 156 çağrı numaralarına."

Bu konuda tüm tedbirlerin alındığını vurgulayan Çalışır, "Vatandaşlarımızın, doktordan yazdırdığı ilaçtan tutun da evde yiyeceği yemeğe, marketten alınacak herhangi bir gıda ürününe kadar tüm ihtiyaçları karşılanacak. Bu kapsamda kendileri dışarı çıkmak zorunda olmayacak." ifadesini kullandı.

Toplantı sonunda alınan kararlar ise şöyle;

- Çağrılara, İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı bakacak.

- 65 yaş ve üstü risk grubuna, SYDV kayıtlarından ve İlçe Sağlık Müdürlüğü kayıtlarından ulaşılacak.

- İhtiyaçların ulaştırılmasında, Kaymakamlık bünyesinde kurulan “Vefa Sosyal Destek Grubu” gönüllüleri görev alacak.

- Vefa Sosyal Destek Grubu, her gün 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara ulaşarak ihtiyaçları sorulacak.

- Sağlık sorunları bulunan yaşlılara, İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri evde hizmet verecek.

- Darende Belediyesi, risk gurubunun ev temizliği ve tadilatlarını ücretsiz yapacak.

- Acil ihtiyaçlar, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından karşılanacak.

- Verilecek hizmetlerde görevlendirilecek personel, koruyucu önlemler alarak hizmet verecek.