20. yüzyıl mutasavvıf divan şairi Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi’nin nesre çevrilen Divanı TVNET ekranlarında izleyiciler ile buluştu.

Sunuculuğunu Mehmet Önder’in yaptığı, TVNET ekranlarında yayınlanan “Gündem Sanat” programının bu hafta ki konukları Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Öztoprak ve Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Deniz oldu.

Kültür, sanat ve edebiyatın nabzını tutan başarılı sunucu Önder, konuklarıyla keyifli bir sohbet yaptı. Prof. Dr. Nihat Öztoprak, 8 yıllık çalışmanın ardından nesre çevirisi yapılarak yayınlanan Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi’nin Divanı üzerine yaptığı çalışmaları ve hatıralarını anlatırken, Prof. Dr. Sebahat Deniz’de Esselâm ey yâr-ı gâr-ı bâ- safâ / Esselâm ey cümle varı bâ-vefâ / Esselâm ey cân u gönlüm kıblesi / Esselâm ey cümle derdime devâ rubaisini yorumlayarak izleyenlerin istifadesine sundu.

Program sonunda sunucu Mehmet Önder ve konukları bu eserin okuyucular ile buluşmasına vesile olan Hulusi Efendi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi’ye teşekkür ederken kültür sanat ve edebiyat alanındaki çalışmalara verdiği desteklerden dolayı kendilerine minnettar olduklarını ifade ettiler.

 

Osman Hulusi Efendi’nin Divanı TVNET ekranlarında anlatıldı

Kültür-Sanat 11.02.2021 10:41:00 3428 0