Ortaokul öğrencilerine sınav stresini yenme semineri verildi

Osman Hulusi Ateş İmam Hatip Ortaokulu tarafından, "Sınav Stresini Yenme" konulu bir seminer düzenlendi.

Somuncu Baba Mesleki Teknik Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen programa, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi, şube müdürleri, okul müdürleri, öğrenci ve aileleri katıldı.

Eğitimci yazar Ali Erkan Kavaklı tarafından "sınav stresini yenme, motivasyon ve verimli ders çalışma metotları" konularında seminer verildi.

Öğretmenin öğrenciye söyletmesi gereken en önemli sözün 'ben yapabilirim' olması gerektiğini kaydeden Kavaklı, "Başarısız kişi yoktur, yetenekleri keşfedilmemiş ve geliştirilmemiş kişi vardır. Her insanın bir alanda yeteneği vardır. Bu yeteneğin keşfedilip geliştirilmesi gerekiyor. Yapılan her güzel işe karşı beyin, insanı mutlulukla ödüllendirir. Beyin, öğrenme odaklı yaratılmıştır. Öğrenmeyen beyin yoktur. Öğrenme hızları ve biçimleri farklı olan beyinler vardır. Eğitimci, bunu fark eder. 8 çeşit zeka vardır. Sözel, sayısal, sosyal, kinestetik zeka, kişisel zeka, görsel zeka, işitsel zeka, dokunsal zeka. Osmanlı'da, her öğrenci özel kabul edilerek, kendi zeka özelliğine göre eğitim uygulanırdı.” dedi.

Erkan Kavaklı son olarak öğretmenin birinci ödevi çocuklara okumayı sevdirmek olduğunu işret ederek, “Öğretmen şefkatli ve merhametli olmalıdır. Öğretmen, çocuklara yol gösterebilmeli, ilham verebilmeli, onlara başarma zevkini tattırabilmelidir" diye konuştu.

Seminerin sonunda İnce ve okul idaresi tarafından eğitimci yazar Kavaklı’ya plaket takdim edildi.