Miniatürk Somuncu Baba, artık mobil rehberle gezilebilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ, hazırladığı mobil rehberlik uygulamasıyla, Miniatürk Somuncu Baba 3 d sanal tur ile gezilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ, hazırladığı mobil rehberlik uygulamasıyla, Miniatürk Somuncu Baba 3 d sanal tur ile gezilebilecek.

İBB Kültür AŞ´den yapılan açıklamaya göre, Miniatürk´ün tanıtımı ve ziyaretçilere kolaylık sağlamak için geliştirilen, birçok yabancı dil seçeneğinin yer aldığı mobil rehber uygulaması, ziyaretçilere rahat, kolay, eğlenceli, kalıcı ve eğitici bilgiler veriyor.

Projenin 3 D sanal tur çekimleri için ilçemize gelen Panorama Fotoğrafçısı Kemal Can, proje hakkında bilgi vererek, Miniatürk´te bulunan eserlerin çekilen panorama görseller ile ziyaretçilerin, bire bir gerçek hallerini görme ve ziyaret etme imkânı bulacaklarını söyledi.

Türkiye´nin en çok ziyaretçi alan açık hava müzesi konumundaki Miniatürk´ün ülkenin tanıtımına önemli katkı sunduğuna değinen Can, şunları söyledi;

?Biz bu projeyi büyük bir özveri ile hazırlıyoruz. Malatya ilini temsilen Miniatürk´te bulunan Somuncu Baba Külliyesi´ni fotoğraflamak için buraya geldik. Makette görünen güzelliğin ruh üflenmiş hali gibi burası. İnanılmaz güzel ve etkileyici bir yer. Gün boyu çekim yaparak çalışmalarımızı tamamladık. Kasım ayı itibari ile uygulamaya hazırlayacağımız görseller eklenecek. Uygulamayı kullananların birebir görme imkânı bulacağı sanal turun, buradaki güzelliklerin fark edilmesine katkı sunacağı gibi ziyaretçi grafiğinde arttıracağına eminim.? dedi.

Miniatürk mobil uygulamasında yer alan Somuncu Baba Külliyesi´nin sesli ve yazılı bilgilendirme sayesinde, görme ve işitme engelli vatandaşların da bu hizmetten faydalanması sağlanacak.

Uygulamayı aşağıdaki linkten indirerek bilgi edinebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.ibb.miniaturkguide&hl=tr