Milli gururumuz Avrasya Tüneli açıldı

Avrasya Tüneli resmen açıldı. 106 metre derinlikte yapılan ve başka bir örneği olmayan tünel bir ilki temsil ediyor.

Avrupa ve Anadolu yakasını Boğaz´ın altından bağlayan milli gururumuz Avrasya Tüneli resmen açıldı. 106 metre derinlikte yapılan ve başka bir örneği olmayan tünel bir ilki temsil ediyor.

Asya ile Avrupa kıtası deniz altında ikinci kez birleşti. Sultan II. Abdülhamid Han´ın 1876 yılında Tünel-i Bahri adıyla gündeme getirdiği ancak dönemin karışıklığı nedeniyle gerçekleşemeyen projesinden esinlenilen ve dünyada örneği az bulunan tarihi proje Avrasya Tüneli ile hayata geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım´ın katılımıyla açılan tünel, Kazlıçeşme ve Göztepe arasındaki 1 saatlik mesafeyi 15 dakikaya indiriyor. Günlük ortalama 100-120 bin aracın kullanması planlanan Avrasya Tüneli´nde güvenlik en üst seviyede tutuluyor. Deprem ve tsunamiye dayanıklı yapılan tünelde yangına dayanıklı yüzey kaplaması ve acil tahliye sistemleri bulunacak. Tünelde operasyon merkezi 24 saat boyunca tünelin güvenli çalışması, trafiğin kesintiye uğramadan akması için çalışacak.

Güvenlik üst düzeyde

Her 600 metrede bir konumlanan emniyet şeritleri, alt ve üst katlar arasında geçişi sağlayan ve tünel boyunca uzanan acil tahliye sistemi ile güvenli bekleme alanları, anlık bilgi akışı için genel anons sistemi bulunacak. Avrasya tünelindeki açılışa katılan vatandaşlar, "Devletimizle gurur duyuyoruz. Söyleyecek bir şey bulamıyoruz. Marmaray, Avrasya Tüneli, 3. Havalimanı, arkası geliyor. Bir sürü proje var. Ülkemiz ile gurur duyuyoruz" diye konuştular.

Dünyanın en iyi tünel projesi

*Göztepe-Kazlıçeşme arasında hizmet verecek projenin toplam uzunluğu 14.5 kilometre.

*Proje 5.4 kilometrelik denizin tabanına inşa edildi. Tünelin en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre aşağısında bulunuyor.

*Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki yoğun trafikte 100 dakikada alınan yol 15 dakikaya inecek.

 Günde 120 bin aracın geçeceği tahmin ediliyor.

*Denizde dünyada 106 metre derinlikte yapılan başka tünel yok. Avrasya Tüneli, bu yönüyle dünyada bir ilki temsil ediyor. Proje bu özelliği ile ABD´de 1874 yılından beri yayımlanan ENR Dergisi tarafından 2016 yılı için ´Dünyanın En İyi Tünel Projesi´ seçildi.

*Projede iki milyon metreküp kazı yapıldı. 700 bin metreküp beton, 70 bin ton demir kullanıldı. Başka bir deyişle; 788 olimpik havuzu dolduracak kadar kazı yapıldı. 18 stadyum yapacak kadar beton ve 10 tane Eyfel Kulesi yapacak kadar demir kullanıldı.

Abdulhamid´in hayaline doğru Sultan II. Abdülhamid Han´ın 1876 yılında Tünel-i Bahri adıyla gündeme getirdiği ancak dönemin karışıklığı nedeniyle gerçekleşemeyen projesinden esinlenilen ve dünyada örneği az bulunan tarihi proje Avrasya Tüneli ile bugün hayata geçti.