Anahtar Kelimeler: Külliyede İtikaf ibadeti

Külliyede "İtikaf" ibadeti

İtikâf sünneti, ilçemizde sadece Somuncu Baba Külliyesinde sürdürülüyor.

"İtikaf" ibadeti, ramazan ayının son 10 gününde Allah´ın memnuniyetini kazanmak üzere dünya işlerinden ilgiyi kesip, camiye kapanarak ibadet etmek olarak tanımlanıyor. İtikâf sünneti, ilçemizde sadece Somuncu Baba Camii´nde sürdürülüyor.

Her yıl bu ibadeti yerine getiren mahalle sakininlerinden Muharrem Ünsan ve Hasan Selimli, 15 yıla yakındır ramazanın son günlerini Somuncu Baba Külliyesi´nde itikafa girerek geçiriyor. Ünsan ve Selimli, zorlu ve sabır gerektiren Peygamber efendimizin itikaf sünnetini yerine getirmenin aynı zamanda hazzını yaşıyor. Komşular günlerini namaz kılıp dua ederek, Kur´an-ı Kerim okuyarak bolva tefekkürle geçiriyor.

Somuncu Baba Camisi İmam Hatiplerinden Mustafa Baş, Gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, uzun yılardır Muharrem Ünsan ve Hasan Selimli´nin beraber itikâfa beraber girdiklerini söyledi.

İtikafın, vacip, sünnet ve nafile olmak üzere değerlendirilen bir ibadet olduğunu aktaran Baş, "Hazreti Muhammed özellikle ramazan aynın son 10 günü itikafa girerek bolca ibadetle geçirirdi. Biz de peygamber efendimizin bu sünnetini taklit ediyoruz ve bu itikafı yapmaya çalışıyoruz. İtikafın belirli bir süresi yoktur. Bir kişi iki vakit arasında itikafa niyet eder camiye gelir orada ibadetle meşgul olursa bu da itikaf yerine gelir. Bayanlara mahsus itikaf da kendi evlerindedir. Onlar namaz kıldıkları bir odada gerçekleştirebilir." dedi.

-"itikafta dünya kelamı konuşulmaz"

Abdest ve zaruri ihtiyaçların dışında itikafta bütün vaktin ibadetle geçirildiğini dile getiren Baş, itikaf süresince kişinin sürekli cami içerisinde kaldığını, mecburi ihtiyaçlarının dışında dışarıya çıkmadığını kaydetti. İtikafta kişinin istirahatini dahi camide geçirdiğini vurgulayan Baş, ayrıca itikafta dünya kelamının konuşulmadığını belirtti.

Baş, itikaf yapılacak caminin fiziki şartlarının da önemli olduğuna dikkati çekti.

Külliyede itikafa giren Muharrem Ünsan ile Hasan Selimli´nin niyet ettikleri için ibadete olan duygularını anlatamadıklarını aktaran Baş, "Onların bunca yıllık ibadet itikaf arkadaşlığını dinlemek isterdik fakat şu an dinleyemiyoruz. Amcalarım 15 yıla yakındır bu ibadeti yaptıklarından ne kadar lezzet, tat, huzur, huşu içinde olduklarını artık düşünemiyoruz." diye konuştu.

Somuncu Baba Külliyesi mimari yapısıyla itikafa giren vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlıyor. Külliye, içerisindeki mutfak, yatakhane ve temel ihtiyaçların görülebileceği imkanlara sahip.

Külliye, bunaltan sıcaklarda klimalı odalarda ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar tarafından tercih nedeni oluyor.