Kaymakamlık uyardı: Düğünlerde silah kullanmak artık yasak

Darende Kaymakamlığı düğün, nişan, kına gecesi, asker uğurlaması, spor müsabakası gibi etkinliklerde silah kullanılmasını yayımladığı genel bir emirle yasakladı.

Darende Kaymakamlığı düğün, nişan, kına gecesi, asker uğurlaması, spor müsabakası gibi etkinliklerde silah kullanılmasını yayımladığı genel bir emirle yasakladı.

"Kaymakamlık Genel Emri" başlığıyla yayımlanan açıklamada, ilçe genelinde düğün, nişan, kına gecesi, bayram, asker uğurlaması, spor müsabakası gibi organizasyonlar sırasında meskûn mahallerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması nedeniyle, yaralama ve ölüm olaylarının meydana gelmemesi için tedbir alındığı belirtildi.

Açıklamada, "5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde, kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması amacıyla; düğün, nişan, eğlence ve benzeri etkinlikler sırasında, ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmesine müsaade edilmemesi büyük önem arz ediyor." denildi.

Yapılan açıklamanın devamında ilgili kanunlar hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

?Muhtarlar bölgelerinde bu durumun olduğunu öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getireceklerdir. Bu tip organizasyonlarda silah kullanılması durumunda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına alma ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde haklarında soruşturma açılacaktır. Kamu personelinin, katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda ilgili kamu personeli hakkında derhal disiplin işlemlerine başlanılacak, bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığı hususuna soruşturma esnasında özellikle dikkat edilecektir. Aksine davranan kişiler hakkında durumlarına uyan adli veya idari işlemler derhal tesis edilecektir." şeklinde belirtildi.