Anahtar Kelimeler: Kayısı hasadı devam ediyor

Kayısı hasadı devam ediyor

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya ve ilçemizde hasat devam ediyor.

Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 1,5 milyonuna sahip olan ilçemizde birçok ailenin geçimi buradan sağlanmaktadır.

"Antep baklavası" ve "Aydın inciri"nden sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip üçüncü ürünü olan Malatya kayısısı, geçen yıl 110 ülkeye ihraç edildi. 99 bin 666 ton kuru kayısı ihracatından 253 milyon 500 bin dolar gelir sağlandı.

"Hasanbey, Kabaaşı, Hacıhaliloğlu ve Alyanak" gibi birbirinden farklı irilik ve lezzette kayısı çeşidinin yetiştiği ilçemizde hasat tüm hızıyla sürüyor.

Monilya hastalığı ve zirai dondan zarar görse de yaş ve kuru olarak satılan kayısının fiyatlarının geçtiğimiz yıllara oranla yüksek olması üreticiyi sevindirdi.

Çiftçi Mustafa Turcan, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, ekonomik anlamda Malatya'nın can damarı olan kayısıda hasadın sıcak hava koşullarına rağmen sürdüğünü söyledi.

Zorlu kayısı hasadının Temmuz ayında başladığını belirten Turcan, şöyle devam etti:

"30 yıldır bu işi yapıyorum. Kayısının işi çoktur sabah 7 de başlarsın geceye kadar uğraşırsın. Güneşin altında yapıldığı için çok daha zor oluyor. Kayısı kolay yetişmiyor. Dünya kayısı üretiminin büyük bir kısmını Malatya karşılıyor. Iğdır ve Anamur'da yetişen kayısı ile Malatya'da yetişen kayısılar arasında fark vardır. Diğer kayısılar yalnızca sofralık olarak ikram edilebilirken Malatya kayısısı fırınlanarak, güneşte kurutularak da ikram edilebilir. Malatya kayısısını ağzına attığın an anlarsın. Malatya kayısısının şeker oranı diğer kayısılardan yüksektir. Bu yüzden tadı da diğer kayısılardan daha güzel olur."

Turcan, 300-400 kök kayısılarının bulunduğunu, normalde 15-20 işçinin çalıştığı bahçede bu yıl 5-6 kişilik ailesiyle kayısı toplayacağını aktararak, "Düğünlerimizi, tatillerimizi kayısıdan sonraya planlıyoruz “ dedi.

Kayısının sağlıklı bir meyve olduğunu anlatan Turcan, farklı çeşitlerle tüketiciye sunduklarını da kaydetti.