HASAN DENİZ
9.08.2018 17:23:08
22 Adet kantarın uyumsuzluğu derken nasıl bir uyumsuzluk acaba. eksik mi tartıyor yoksa prosedür eksiği mi. eksik tartma gibi birşeyse yazıklar olsun o tartıyı kullananlara. birgün amellerin tartılacağını unutmamak lazım

Anahtar Kelimeler: Kayısı kantarları denetlendi

Kayısı kantarları denetlendi

İlçemizde kayısı hasadının sona ermesi ile hareketlenen pazarda, kantar ve tartıların uygunluğu denetlendi. Bu kapsamda şuana kadar 228 adet kantar ve tartı aletleri denetimi yapıldı.

İlçemizde kayısı hasadının sona ermesi ile hareketlenen pazarda, kantar ve tartıların uygunluğu denetlendi. Bu kapsamda şuana kadar 228 adet kantar ve tartı aletleri denetimi yapıldı.

Türkiye´nin önemli ihraç ürünlerinden biri olan Darende kayısısının hak ettiği değerden işlem görmesi ve üreticinin emeğinin karşılığını alması adına 2018 yılı Kayısı Eylem Planı açıklandı. Bu önlemler kapsamında ilçemiz Şire Pazarında oluşabilecek bazı tehditlerin ortadan kalkması için Emniyet Müdürlüğünce gerekli tedbirlerin alınacağı, Kırsal kesim Mahallelerde Kayısının Alımı-Satımı sırasında tartılardaki hileleri ortadan kaldırmak için de İl Jandarma Komutanlığınca çalışma yürütülmesi kararlaştırıldı.

Kayısı Eylem Planı kapsamında, Malatya merkez başta olmak üzere ilçemizde de denetimler gerçekleştirildi.

Emniyet ve Jandarma ekipleri nezaretinde, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü personeli tarafından kayısı alım satımında kullanılan kantar ve tartıların kontrol ve denetimleri kapsamında 213 iş yerinde toplamda 228 adet kantar ve tartı aletlerinin denetimi yapıldı.

Denetimlerde 206 adet kantar ve tartının uygun olduğu belirlenirken 22 adet kantar ve tartının ise uygun olmaması nedeniyle iş yeri sahiplerine ´Ölçüler ve Ayar Kanunu´ gereği İdari yaptırım kararı uygulandı. İlçemiz esnaflarından da bazılarının ceza aldığı öğrenildi.

Belirlenen Kayısı Eylem Planı kapsamında denetimlerin aralıksız devam edeceği belirtildi.