Karahan Tüneli´nde araç geçişleri başlıyor

Yapımı yılan hikayesine dönen Karahan Tüneli, Cuma günü 3 bakanın katılımıyla trafiğe açılıyor, resmi açılışı ise ilerleyen zamanlarda Başbakan Yıldırım´ın katılımı ile yapılacak.

 

Yapımı yılan hikayesine dönen Karahan Tüneli, Cuma günü 3 bakanın katılımıyla trafiğe açılıyor, resmi açılışı ise ilerleyen zamanlarda Başbakan Yıldırım´ın katılımı ile yapılacak.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, 214 milyon TL maliyeti olan Karahan Tüneli´nde 24 Haziran günü araç geçişlerinin başlatılacağını bildirdi.

Çalık yaptığı açıklamada, Karahan Tüneli için resmi açılışın Başbakan Binali Yıldırım´ın Malatya´ya geleceği tarihte düzenleneceğini, ancak araç geçişinin 24 Haziran Cuma günü yapılacağını, bunun için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci´nin Malatya´da olacağını kaydetti.

Çalık, ?Sayın bakanlarımız ile birlikte Karahan Tüneli´nde araç geçişini başlatacağız. Ancak resmi açılış töreni Başbakanımız Binali Yıldırım´ın Malatya´ya yapacakları ziyarette gerçekleştirilecektir. Sayın Başbakanımız Binaili Yıldırım, Ramazan Bayramı öncesi ve sonrasında yaşanacak olan trafik akışında vatandaşların daha rahat ulaşımı için tünelde araç geçişine izin verilmesi talimatı üzerine açılış töreni beklenilmeden araç geçişleri yapılacaktır.? dedi.

20 dakikalık güzergah 5 dakikaya indi

Karahan Tüneli´nin çit tüplü ve tünellerin bin 600 metre uzunluğunda, tünel bağlantı yollarının da 7 bin 57 metre olduğunu  kaydeden Çalık, ?Tünelin hizmete girmesiyle yüksek rakımlı sarp ve uçurumlarıyla tanınan, buzlanmaya maruz kaldığından özellikle ağır tonajlı nakliye araçlarınca çok büyük zorluklarla aşılan, yoğun kar mücadelesi yapılan açık tutulması için yoğun uğraş ve masraf gerektiren Karahan Geçidi tarihe karışacak. Yol kullanıcılarına daha konforlu ve güvenli bir ulaşım hizmeti sunulacaktır.  Tünel ile  yol bin 200 metre kısalacak, mevcut haliyle  yaklaşık 15-20 dakikada geçilen bu kesimde seyahat süresi 3-5 dakikaya inecektir. Böylece zaman ve yakıttan tasarruf edilerek milli ekonomiye katkı sağlanacaktır.? dedi.

Toplam maliyeti 214 milyon TL

Çalık,  Karahan Tüneli´nin toplam maliyetinin 214 milyon TL tutarında olduğunu belirterek, bunun 157 milyon 309 bin TL´sinin tünel yapım maliyetini, yaklaşık 30 milyon TL´sinin bağlantı yolu maliyetini, 13 milyon TL´sinin bağlantı yolu üst yapı maliyetini ve 13 milyon 665 bin TL´nin de tünel ikincil işler maliyetini oluşturduğunu kaydetti.

24 Haziran´da araç trafiği veriliyor

24 Haziran Cuma günü Bakanlar Arslan, Yılmaz, Tüfenkci ve Çalık´ın birlikte Karahan Tüneli´nde geçiş yaparak araç trafiğini başlatacağı kaydedildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan´a Malatya´nın ulaşım yatırımları, Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´a ise eğitim yatırımları hakkında sorun ve taleplerin iletileceği kaydedildi.