Osman Hulusi Ateş İmam Hatip Ortaokulu hafızlık proje imam hatip ortaokulu oldu.

Konuyla alakalı okulun internet sitesinden yapılan paylaşımda şu bilgilere yer verildi;

Osman Hulusi Ateş İmam Hatip Ortaokulu hafızlık sınıfları açıldı. Projemiz akademik başarının artırılması ve hafızlık eğitimi olarak iki bölümden oluşmaktadır. Yani isteyen öğrencilerimiz sadece imam hatip ortaokulu eğitimi alırken isteyen öğrencilerimiz örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi alacaklardır.

Hafızlık projesi kapsamında 17 Haziran2020 de yapılması planlanan sınavda başarılı olmaları halinde 25 kişilik bir erkek sınıfı ile 25 kişilik bir kız sınıfı, toplam 50 öğrenci okulumuza kayıt yapmaya hak kazanacaktır. Ayrıca hafızlık projesi dışında hafızlık yapmak istemeyip sadece düz imam hatip ortaokulunda okumak isteyen öğrencilerimiz için de yine aynı sınavla öğrenci alımı yapılacaktır.

Hafız imam hatip ortaokullarında eğitim öğretim şu şekildedir:

4. sınıf: 17 Nisan – 1 Haziran tarihleri arasında başvurular alınır ve 17 Haziran 2020 de Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Din Kültürü ve A.B. derslerinden öğrencinin birinci dönem işlediği konulardan sınav yapılır. (Hafızlık yapmak istemeyip düz imam hatip bölümünde okumak isteyen öğrencilerimizin sadece bu sınava girmeleri yeterlidir. Bu sınav sonucuna göre sadece başarılı öğrenciler okulumuza kayıt hakkı kazanacaktır.)

Hafızlık sınıflarında okumak için sınava giren ve hafızlık yapmak isteyen öğrencilerden en başarılı olan 50 erkek 50 kız öğrenci yaz kursuna alınacaktır. 29 Haziran – 28 Ağustos tarihleri arasında 50 erkek öğrencimiz Hulusi Efendi Erkek Yatılı Kuran Kursunda; 50 kız öğrencimiz ise Hacı Fatma Tunç Yatılı Kız Kuran Kursunda yaz okuluna alınacaklardır. 29 Ağustosta yaz okulunu bitiren öğrencilerimize ilçe müftülüğümüz tarafından oluşturulacak olan bir komisyon tarafından mülakat yapılacaktır. Mülakatta öğrencilerden yüzüne Kuranı Kerim okuma, kısa surelerin ezberi vb. hususlar istenecektir. Mülakat sonucunda 25 kız, 25 erkek olmak üzere 50 öğrencimiz hafızlık sınıflarına kayıt hakkı kazanacaktır.

5. sınıf: Öğrencimiz yatılı kuran kursunda kalmaya devam edecek, burada ezber yapmaya başlayacak ve okulda da 9 saat Kuranı Kerim dersi işlenecek. Bu derslere hafız hocalar girecek ve diğer derslere de aksatılmadan devam edilecektir. Günlük okul derslerinden sonra Kuran kursundaki eğitime devam edilecektir.

6. sınıf: Bu sınıfta isteyen öğrencimiz kayıt donduracak, isteyen öğrencimiz okul ve hafızlığı birlikte devam ettirecek. Her iki durumda da sınıf tekrarı olmayacak ve öğrencimiz yılsonunda 7. sınıfa geçecektir.

7. sınıf: Öğrencimiz 7. sınıfa geçtiğinde hafızlığını tamamlamış olacak ve bu sınıfta ezberini pekiştirme ve okul dersleri, uyumlu bir şekilde devam edecektir. Yani öğrencimizin 2 yılda hafızlık eğitimini tamamlaması hedeflenmektedir.

8. sınıf: Son sınıfa geçtiğinde LGS sınavına yoğunluk verilecek. 

Tüm bu eğitimlerle birlikte öğrencilerimiz futbol, sinema günleri, piknikler, geziler gibi pek çok sosyal ve kültürel etkinliklere katılacaklardır. Amacımız mutlu, başarılı, güzel ahlak sahibi, büyük hedefleri olan hafız ve hafizeler yetiştirmektir.

İmam hatip öğrencileri okul eğitimlerini hafızlıkla taçlandırıyor

Eğitim 23.04.2020 01:16:00 3940 0