İlçemizde ´Sıbyan Mektebi´ açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilçemizdeki Hulusi Efendi Erkek Yatılı Kur´an Kursu bünyesinde ´sıbyan mektebi´ açıldı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilçemizdeki Hulusi Efendi Erkek Yatılı Kur´an Kursu bünyesinde ´sıbyan mektebi´ açıldı.

Hulusi Efendi Erkek Yatılı Kur´an Kursu Müdürü Aydın Duman, kurs merkezindeki açılışta, 4-6 yaş grubu çocukların kabul edildiği mektepte, haftada 5 gün 20 saat eğitim verileceğini söyledi.

Duman, hafızlık eğitimin alt yapısının hazırlandığı sıbyan mekteplerine yoğun bir başvuru olduğunu aktararak, ´Çocukların ana dersleri Kur´an, dini ilimler ve uygulamalı etkinliklerden oluşuyor. Hafta içi her gün sabah 08.30 ile öğlen 12.00 arasında eğitim verilecek. Şu ana kadar biz duyurmadan farklı illerden 30 aile başvuruda bulundu. Bu rakamlar tanıtım yapmaya başladığımızda çok daha artacağından eminiz. Ailelerin böylesine anlamlı bir eğitime göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederiz.´ dedi.

Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser de, eğitim sisteminin düzeltilerek 4+4+4 düzenine geçilmesinin meyvelerini almaya başladıklarını ifade etti.

Eser, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilçede açılan Sıbyan Mektebi´ni anlamlı bulduklarını belirterek, ´Burada eğitim görecek yavrularımız, Müslüman bir ülkenin aydın, inançlı nesline katkı sağlayacak. Onların bu eğitimlerini önemsiyoruz ve belediye olarak her zaman destekçileri olacağız. Ailelerin de gönül rahatlığı ile bu kurumlara evlatlarını teslim ederek dini eğitimlerini almalarını sağlamalarını tavsiye ediyoruz.´ diye konuştu.

İlçe Müftüsü Ahmet Varol ise kurs bünyesinde açılan mektep sayesinde parçaların birbirlerini tamamlayacağını dile getirerek, ´4-6 yaştan başlayacak ortaokul ve lise bitinceye kadar bu çocuklar dinlerini, İslam´ı ve Kur´an-ı öğrenecekler ve hayata daha güçlü daha donanımlı bir şekilde hazırlanmış olacak. Bu yavrularımız aynı zamanda alacakları güçlü eğitimle İmam Hatip Okullarının alt yapısını oluşturacak.´ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından günün anısına hatıra fotoğrafları çektirilerek, miniklerin eğitim göreceği sınıflar ve oyun alanları gezildi.

Etkinliğe İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce, bazı okul müdürleri ve aileler katıldı.