Hulusi Efendi İftar Sofrası, ilk misafirlerini ağırladı

Hulûsi Efendi Vakfı tarafından, Somuncu Baba Külliyesi´nde cuma, cumartesi, pazar günleri verilen iftar yemeği, bu yıl da bin kişilik kurulan sofralar ile başladı.

 

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı tarafından, Somuncu Baba Külliyesi´nde cuma, cumartesi, pazar günleri verilen iftar yemeği, bu yıl da bin kişilik kurulan sofralar ile başladı.

Külliye avlusuna kurulan iftar sofralarında, zengin, fakir, yaşlı, genç ayırt etmeksizin herkesin yan yana oturarak manevi atmosferi soluması sağlanıyor.

Vakıf Genel Müdürü Ziya Toksözlü, gazetemiz muhabirine, geleneksel olarak her yıl kurulan Hulusi Efendi İftar Sofrası´nda, haftada 3 gün üç bin kişiye sıcak yemek ikram edileceğini söyledi.

Hayırseverlerin katkılarıyla vakıf tarafından ramazan boyunca organize edilen iftar sofralarının kardeşlik ve paylaşma duygusunun yaşandığı önemli bir faaliyet olduğunu kaydeden Toksözlü, "Yaz sıcağında tuttuğu oruçlarını Anadolu´nun güneşlerinden Somuncu Baba´nın türbesi önünde açarak ramazanın kardeşlik ve dayanışma güzelliğini yaşayan vatandaşlar, Tohma Çayının şırıltıları ve kuş sesleri eşliğinde rahmet ayını değerlendirmektedir. Somuncu Baba Külliyesi´ndeki Hulusi Efendi İftar Sofrası´nda her gün ortalama bin kişiye iftar yemeği ikram edilmektedir. İftar sofrası herkese açıktır. Gelen tüm konuklar Somuncu Baba ve Hulusi Efendi´nin misafiri olarak görülmektedir." diye konuştu.

İftar yapılan camide akşam namazını kılan vatandaşlara teravih namazına kadar olan sürede çay ikram edildiğini aktaran Toksözlü, ramazan geleneğinin dolu dolu yaşatıldığı Somuncu Baba´ya gelenlerin güzel bir ortamda ramazanın ruhuna uygun vakit geçirmelerinin sağlandığını kaydetti.