Abdurahman Ugraş
21.06.2021 13:33:35
Vatanı milleti bayrağı ve sevdikleri için bilgi dağcıgindakileri hiç bir karşılık beklemeden sunan Şerif ali bey öğrenim yıllarından sonraki hizmet süresini adeta Darende ve çevresindeki kalıcı ve onur verici eserleri ile tarih kitaplarına adını altın harfler ile yazdırmayı başramıstır.. Darende Hulusi efendi vakfına olan hayranlığını ve saygınlığını,hizmetini yapmış olduğu eserleriyle daha iyi anlatan Y.mimar Şerif Ali abim ile vakıfın Mütevveli heyet başkanımız benim de Okuldan arkadaşım syn.Hamidettin Ateş beyin tanıstırmasıyla tanışma fırsatını bulmuştum.. Çevre ve şehircilik müdürlüğünde görevli olmamdan dolayı Rahmetli Şerif ali abim ile İstanbulda sıkça görüşmeye devam eder iken Pandemi aramızı hayli açtı telefonlarıma en son tatilde iken cevap veren Şerif ali abim hakkında yazmak istediklerimi beyaz sayfalara sığdıramıyacağıma inanarak diyorum ki iyi ki seni tanımış senden doyumsuz feyizler almışım. ALLAH seni nur içinde yatırsın. Bizlere hiç bir karşılık beklemeden hediye eylemiş olduğun bir çok eserlerin ile sen hiçbir zaman ölmüyeceksin seni çok çok özlüyeceğız... Peygamber efendimiz Hulusi efendimiz ve tüm melekler yardımcın olsun.. Nur içinde yatsın... Tüm Türkiyemin,Darendemin ve tanıyanlarımızın başı sağolsun...'iyı ki seni tanımışım.. Senin ile gurur duyuyoruz... Mekânın Cennet olsun inşallah.... Abdurahman Ugraş.

Hiçbir ücret almadan yarım asır Darende’ye hizmet eden Yüksek Mimar Mühendis Şerif Ali Akkurt vefat etti

Yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları sebebiyle bir süredir hastanede tedavi gören Akkurt vefat etti.

Darende’ye birçok hizmeti bulunan, Osman Hulusi Efendi’nin mimarını evinde ziyaret eden Hamid Hamidettin Ateş Efendi vefakâr dost hakkında şunları kaydetmişti.

“Şerif Ali Bey´in, Somuncu Baba´ya hizmet aşkı, Hulusi Efendi Hazretlerine olan muhabbeti hiçbir zaman eksilmedi. Hulusi Efendi Vakfı´nın hizmetlerinde her zaman bir vakıf insanı olarak görev aldı, örnek eserler meydana getirdi. Balaban´daki Şeyh Abdurrahman Erzincâni Camii, Somuncu Baba Camiinin önündeki havuz projesi, Aşağıulupınar Dört Minareli Büyük Cami projesi, Özel ilköğretim bi­na­sı, İmam Hatip Lisesi ve İlahiyat binası projelerinde yapmış olduğu katkı ve hizmetler takdire şayandır” dedi

Yıllardır Darende’ye gönüllü olarak hizmet eden Şerif Ali Bey, tüm mal varlığını Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı’na bağışlayarak Osman Hulusi Efendi’ye olan sevgisini, büyüklere olan muhabbetini hayatının son anında dahi göstermiştir.

Çavuşbaşı Aşağı Baklacı Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Aşağı Baklacı Mezarlığına defnedilen Akkurt, geride bıraktığı eserler ile ebedi olarak hayırla yadedilecektir. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine Cenab-ı Allah’tan sabır diliyoruz.

Özgeçmişi:

1932 yılında Burdur’da dünyaya gelen Şerif Ali Bey, 1959 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. 1960 yılında yedek subay olarak geldiği Sivas’ta çeşitli projelerde görev aldı. Sivas’ta tanıştığı Darendeli Mimar Yücel Sarı ile birlikte ilk kez Darende’ye geldi ve Osman Hulusi Efendi ile tanıştı.

İlk projem dediği Balaban Abdurrahman Erzincani Camii ve Külliyesi’nin mimarlığını yaptı. 1963 yılında temeli atılan, beşgen mimarisi ve minaresi ile dikkatleri çeken Camii’nin projesi, ülkemizde modern cami projeleri alanında birçok üniversitede ders olarak okutuldu.

Osman Hulusi Efendi’nin dernek başkanlığını yaptığı, Cami, Okul ve Kur’an Kursu projelerine destek verdi. Osman Hulusi Efendi’nin vefatından sonra Hamid Hamidettin Ateş Efendi’nin başkanlığını yaptığı Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı’nın inşaat projelerinde yer aldı.

Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Külliyesi’nin 1990-2000 yılları arasındaki restorasyon çalışmalarında görev yaptı. 2002 yılında temeli atılan Ek Cami bölümü ve 2009 yılında temeli atılarak 2013 yılında açılışı yapılan Yeni Cami bölümlerinin mimarlığını yaptı.