Anadolu´nun inanç ve doğa turizmi merkezlerinden Darende, tarihi ve doğal güzellikleriyle, yılın stresini atmak isteyenler için alternatif tatil rotası sunuyor.

İlçemiz, "Somuncu Baba" olarak tanınan Şeyh Hamid-i Veli´nin türbesinin de bulunduğu Tohma Kanyonu´ndaki külliyeyi ziyaret edenler, manevi huzuru ve doğal güzellikleri aynı atmosferde buluyor.

Somuncu Baba Külliyesi´nde, "Allah dostu, gönül ereni" olarak bilinen Şeyh Hamid-i Veli´nin türbesinin yanı sıra Somuncu Baba Camii, Hulusi Efendi Hazretlerinin kabri, Yeni Cami, Somuncu Baba Müzesi, Şeyh Hamid-i Veli Kütüphanesi, Balıklı Kuyular ve Balıklı Havuz yer alıyor.

Sarp kayalıklara sahip Tohma Kanyonu ortasından geçen Tohma Çayı ve ağaçların her mevsim oluşturduğu renk cümbüşü, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Jeolojik dönemlerdeki kırılmalarla oluşan, sarp kayalıklar arasından akan suyu taşıyan Tohma Kanyonu, yılın stresini atmak isteyenler için alternatif bir rota oluşturuyor.

- "Herkesi Darende´ye bekliyoruz"

Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye´nin önemli inanç ve doğa merkezlerinden olan ilçenin bu yıl sonuna kadar yerli ve yabancı yaklaşık 700 bin kişiyi konuk ettiklerini söyledi.

Kayseri, Sivas, Elazığ, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Erzincan´ın ortak noktasında bulunduklarını anlatan Zengince, Darende´nin çok önemli mesire alanlarına sahip olduğunu ve bu sayede de ziyaretçileri ilçeye çektiklerini ifade etti.

Tohma Kanyonu ve çayının ilçe için çok önemli olduğunu vurgulayan Zengince, "Darende, 2019´a girerken, iş yaşamanın stresinden, günlük hayatın işleyişindeki sıkılmışlıktan, bunalmışlıktan, hayatın çeşitli kargaşa ve sıkıntılarıyla karşı karşıya gelecek insanlarımızın gönüllerini, kalplerini dinginleştirebileceği bir yer." diye konuştu.

İnanç kısmının yanında doğal güzellikleriyle de öne çıktıklarını vurgulayan Zengince, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Yeni yıla girerken verilecek tatil ilçemizde değerlendirilebilir. Yeni yıla hem bedensel hem zihinsel olarak hem de büyük bir gönül zenginliğiyle girmek isteyenler için büyük imkânı sunan en güzel ilçelerden bir tanesiyiz. Biz, hem hemşehrilerimizi hem de memleketimizin çeşitli yörelerinde bulunup bu imkânlardan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızı Darende´ye bekliyoruz."

"Herkesi Darende´ye bekliyoruz"

Anadolu´nun inanç ve doğa turizmi merkezlerinden Darende, tarihi ve doğal güzellikleriyle, yılın stresini atmak isteyenler için alternatif tatil rotası sunuyor.
Kültür-Sanat 28.12.2018 17:24:23 2140 0
Anahtar Kelimeler: Darende Herkesi bekliyoruz