Anahtar Kelimeler: Aysel Darende sahnelenecek

?Hep gül Aysel? Darende´de sahnelenecek

Darende Belediyesi toplumda kadına şiddete karşı duyarlılık oluşturmak amacıyla 5 Nisan 2016 günü ?Hep Gül Aysel? adlı tiyatro oyunuyla etkinlik düzenleyecek.

 

Darende Belediyesi toplumda kadına şiddete karşı duyarlılık oluşturmak amacıyla 5 Nisan 2016 günü ?Hep Gül Aysel? adlı tiyatro oyunuyla etkinlik düzenleyecek.

Etkinliğe ilişkin bilgiler veren Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser kadına yönelik şiddetin ağır bir insan hakkı ihlali ve ciddi bir toplumsal sorun olduğunu, kültürel, ekonomik ve coğrafi sınır tanımaksızın tüm dünyada varlığını sürdürdüğünü belirtti.

Kadının toplum hayatında büyük öneme sahip olduğunu kaydeden Eser, kadına yönelik şiddetin ortaya çıkardığı olumsuz sonuçların çok katmanlı olduğunu ifade ederek, kadına yönelik şiddetin her şeyden önce kadının fiziksel, psikolojik, ekonomik ya da cinsel yönden zarar görmesi ile sonuçlandığını dile getirdi.

Eser; "Kadına yönelik şiddet nerede, ne şekilde olursa olsun kabul edilemez. Şiddet, kadının yaşama, kendini güvende hissetme, eğitim, iş ve sosyal hayata katılmasını olumsuz etkileyen bir süreçtir. Darende insanı kadına saygı konusunda hassas ancak tiyatro oyunuyla genel olarak toplumumuzda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz? dedi.

Etkinliğin 5 Nisan 2016 Salı günü, saat 19.30´da METEM salonunda halka açık ve ücretsiz olduğu duyuran Eser, tiyatroya herkesi beklediklerini söyledi.

Tiyatro Balans oyuncularının sahne alacağı ?Kadına Şiddet ve evlat sevgisi´ konulu oyunda şiddete maruz kalmış kadınların başlarından geçenleri anlatılıyor. R. Utkun Özügül´ün yazdığı oyunu aynı zamanda oyunda sahne alan Yaşar Ayvacı yönetirken müzikleri Soner Arıca yapıyor. Oyunda Ebru Kahraman, Sefa Zengin, Selim Bayraktar, Ömür Akkan ve Dilara Özçelik de sahne alıyor.