Hemşire adaylarından sağlık taraması

İlçemizde, Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik bölümünde eğitim gören öğrenciler, ilçe merkezinde kurdukları stantla, vatandaşlara bilgilendirici broşür dağıtarak sağlık taramasından geçirdi.

 

İlçemizde, Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik bölümünde eğitim gören öğrenciler, ilçe merkezinde kurdukları stantla, vatandaşlara bilgilendirici broşür dağıtarak sağlık taramasından geçirdi.

Sağlık Haftası kutlamaları kapsamında Darende Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri, okul idaresi tarafından düzenlenen etkinlikle, ilçe halkının tansiyon ve şeker ölçümünü yaptı. Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından verilen kanserde erken teşhis tarama tetkiklerini de dağıtan hemşire adayları, broşür ve bilgilendirici görseller eşliğinde vatandaşlara şeker, obezite ve tansiyon hakkında bilgilendirmede bulundu.

Etkinlikle gazetecilere açıklamalarda bulunan Lise Müdürü Harun Gündüz, Sağlık Haftası kutlamaları kapsamında, vatandaşlara çarşı merkezinde sağlık taraması hizmeti vermek istediklerini söyledi.

Gündüz, meslek dersi öğretmenlerinin gözetiminde meslek dersi öğrencilerinin, vatandaşların kısa bir süre içerisinde hastaneye gitmeden yaptırabilecekleri sağlık taramasını ayaklarına götürdüklerini aktararak: ?Öğrencilerimiz için pratik bir uygulama niteliğindeki bu eğitim vatandaşlarımız içinde küçük ama önemli bir hizmet olarak görüyoruz. Öğrencilerimiz burada çeşitli sağlık taraması yaparken aynı zamanda bilgilendirme ve tarama tetkikleri dağıtıyor. Her yaştan vatandaş gelip ölçümler yaptırıyor. Muayene ettiğimiz bazı vatandaşların değerlerini inceleyip hastaneye yönlendiriyoruz.? dedi.

Etkinliğe katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce de, Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerini tebrik ederek, "Öğrenci ve vatandaşlara eğitimin yanı sıra sağlık taraması gerçekleştirip yardımda bulundular. Hemşirelik Bölümü Öğrencilerimize teşekkür ediyorum." dedi.