Tütün ve tütün mamullerine savaş açan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şube Sekreteri hemşehrimiz Dr. Öğret. Üyesi Bayram Yurt, İstanbul´da hemşehrileri ile bir araya gelerek bir konferans verdi.

İstanbul Ilıca Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde, iş adamı Mehmet Uluağaç´ın verdiği iftar sonrası "İrade Yoluyla Beyinde Sigara Bıraktırma" isimli konferans veren Yurt, sigaranın toplumun kanayan yarası olduğunu söyledi.

Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konferanslar veren ve 100 den fazla kişiye sigarayı bıraktıran Yurt, sigarayı bırakmanın beyinde bittiğini belirterek, ?Sigara başlama yaşı çocuklarda neredeyse 9-10 yaşına kadar düşmüştür. Sigara bırakmanın beyinde bittiği ve irade ile sigaranın bırakılması gerektiği hususunda çok sayıda uzman görüşü ve yaşanılan olaylar var. Ben sigarayı içen bir kişiden iki şey istiyorum. 1.si gerçekten bırakmak istediğine dair beyan vermesi. 2.si, canı sigara çektiğinde 24 saat açık olacak cep telefonumu aramasını istiyorum. Ben yüz yüze veya telefonda ikna edemezsem, istediği sigarayı ben kendim ona getireceğimi söylüyorum." dedi.

?Sigara aniden ve beyinde bırakılmalıdır?

Konferanslarından sonra sigara bırakmak isteyenlere uygulamalı olarak sigara bıraktırdığını ifade eden Yurt, "Aniden sigara bırakmada başarı oranı çok yüksek olmasına rağmen, azaltarak bırakmada başarı oranı ise çok çok düşüktür. Sigara aniden ve beyinde bırakılmalıdır. Yapılan araştırmalar bunu desteklemektedir. Ramazan ayının manevi atmosferinden de faydalanmak suretiyle vatandaşlarımıza sigara bıraktırarak bir nebzecik dahi olsa faydamız olursa bu benim için mutluluk kaynağıdır." diye konuştu.

        Bayram Yurt, konferans sonrasında 6 hemşerimiz sigarayı bıraktığını söyledi.

Hemşehrilerine sigarayı bıraktırıyor

Tütün ve tütün mamullerine savaş açan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şube Sekreteri hemşehrimiz Dr. Öğret. Üyesi Bayram Yurt, İstanbul´da hemşehrileri ile bir araya gelerek bir konferans verdi.
Hemşehriler 1.06.2018 09:37:03 1139 0