Anahtar Kelimeler: Hayır duasına emek veriyor

Hayır, duasına emek veriyor

86 yaşındaki Ali Önder, 40 yılda 16 camiye minber yaptı. Alın teri dökerek büyük bir emekle yaptığı minberleri Malatya, Sivas, Kayseri ve Trabzon´daki camilere bağışlayan Ali Önder, kalıcı eserler bırakmanın gururunu yaşıyor.

86 yaşındaki Ali Önder, 40 yılda 16 camiye minber yaptı. Alın teri dökerek büyük bir emekle yaptığı minberleri Malatya, Sivas, Kayseri ve Trabzon´daki camilere bağışlayan Ali Önder, kalıcı eserler bırakmanın gururunu yaşıyor.

İlçemiz sınırına yakın komşumuz Gürün´e bağlı Suçatı Beldesi Boğaziçi Mahallesinde yaşayan Ali Önder, elindeki keresteleri, büyük camilerde gördüğü minberleri örnek alarak 40 yılda 16 camiye minber yaparak bağışladı.

Yapımı devam eden Yazıköy Camisi hazırladığı minberi tamamlayan Önder, mekanlar hazır olunca minberleri gönderecek.

Yaklaşık 4 ayda tamamlayabildiği minberleri Malatya, Sivas, Kayseri ve Trabzon´daki camilere bağışlayan Önder, insanlığa kalıcı bir eser bırakmanın gururunu yaşıyor.

"Hayrıma yapıyorum"

Ali Önder, gençliğinden bu yana marangozluğa ilgisinin olduğunu aktararak, eskiden babasıyla ahşaptan kapı, pencere gibi işler yaptığını anlatan Önder, babasından öğrendiği marangozluğu bugüne kadar sürdürdüğünü ifade etti.

İnşaat ustalığı ve müteahhitlik yaparken, hobi amacıyla mahallelerinde ailesine ait, daha önce değirmen olarak kullanılan mekanı atölyeye çevirdiğini anlatan Önder, mesleği bıraktıktan sonra o dönemden elinde kalan ceviz kerestelerini hayırlı bir işte değerlendirmeye karar verdiğini kaydetti.

Önder, daha sonra çevresindeki camilerde kullanılan, sedirden yapıldığı için dayanıksız olan minberleri ceviz ağacından yapılan daha dayanıklı ve estetik minberlerle değiştirmeye karar verdiğini belirterek, "Allah bana büyük bir zevk ve gönül verdi. Sıhhatim yerinde, kerestem de vardı. 1982´den bu yana camilere hayrıma minber yapıyorum. 18´inci minberi bitirmek üzereyim. İki minberlik daha kerestem var ondan sonra herhalde bu işi bırakırım." dedi.

"Amacım örnek olmak"

Yaptığı minberleri Malatya, Sivas, Kayseri ve Trabzon´daki camilere bağışlayan Önder, "Allah rızası için bu işi yapıyorum. Amacım örnek olmak. Bir kişi dahi olsa heveslenir ´ben de yapayım´ derse ne mutlu bana." diye konuştu.

Önder, şöyle devam etti:

"Minberin her parçasını öperek yapıyorum. ´Ben gideceğim, siz kalacaksınız, beni unutmayın´ diye severek yerlerine monte ediyorum. Camiye yolcu ederken de bir kız gelin edermiş gibi oluyorum. Bir kızı büyütür, evlendirip gönderirsin, o ayrılık var ya, aynen onun gibi oluyor. Yaptığım minberi atölyeden arabaya yükleyince bir zaman arkasından bakıyorum. Kızımı gelin etmiş gibi bir haz veriyor bana. Hiçbir şey gönlümde kalmıyor. Yaptığım minberde hocanın her cuma çıkıp hutbe okuması ne güzel. Allah bunu bana nasip etti, herkese de nasip etsin. Allah herkesin hayrını kabul etsin."

"Para, mal, mülk hepsi boş"

Minber yapımının incelik ve hassasiyet gerektirdiğini belirten Önder, daha güzel işçiliğinin olması için çoğu zaman gecelere kadar çalıştığını ifade etti.

Önder, "Hayatımda her şeyi gördüm, geçirdim ama en güzel iş Allah´ın evine hizmet etmek. Bu kadar daha ömrüm olsa yine minber yaparım. Başka hiçbir iş görmem. Para, mal, mülk hepsi boş." şeklinde konuştu.

7 çocuğu ve 26 torunu bulunduğunu anlatan Önder, "Gençlere tavsiyem hayırlı ne iş varsa yapsınlar. ´Şunu yapın, bunu yapın´ demiyorum, yeter ki beşeriyete hizmet etsiler. Beşeriyet hizmet en kutsalıdır." ifadelerini kullandı.