"Gezici kütüphane" köy okullarının hizmetinde

Sadrazam Mehmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi gezici kütüphane uygulamasıyla kırsaldaki mahallerde öğrenim gören 2 bin öğrenci ile buluşturuyor.

Darende´de, 1778 yılında Osmanlı Sadrazamı tarafından yaptırılan ve içerisinde 40 bini aşkın kitap ve el yazması nadide eserleri barından kütüphane, kitaplarını gezici kütüphane uygulamasıyla kırsaldaki okullarda öğrenim gören 2 bin öğrenciyle buluşturuyor.

Darende Sadrazam Mehmet Paşa İlçe Halk Kütüphanesi tarafından başlatılan, ilçemiz Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen "Gezici Kütüphane", faaliyetine bir süre önce başladı.

İçerisinde dünya klasiklerinden hikâyeler ve romanların yanı sıra tarih, fen ve sosyal bilimler konularındaki kitaplar bulunan kütüphane, haftanın bir günü kırsaldaki okulları ziyaret ederek, öğrencilere ihtiyaç duydukları konularda kitaplar ulaştırıyor.

Balaban Ortaokulunda düzenlenen etkinlikte gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan Kaymakam Enver Hakan Zengince, geçmiş dönemlerde bilginin çok güzel kullanıldığını kaydetti.

Zengince, " Şuan bilgi, bilişim çağındayız, okuyarak, okutarak bilgi birikimimizi artırma ve muasır medeniyetlere ulaşma gayreti içerisindeyiz. Çağı okuyarak en güzel şekilde değerlendiren bir toplum olarak, geçmişimizde olduğu gibi Dünya´ya adalet medeniyet gösteren, Dünya´daki hak ve özgürlüklerin koruyucusu olduğumuzu tekrardan göstereceğiz.? dedi.

İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Nevim Eryılmaz Doğan da köy okullarındaki öğrencileri, güncel kitap ve eserlerden yararlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu kapsamda yerel yönetimlerden alınan destekle böyle bir hizmet başlattıklarını anlatan Doğan, "Kırsalda bulunan öğrenci ve ilerleyen aşamalarda vatandaşlarımıza ulaşmayı planlıyoruz. Şu an 60 mahallede 2 bin öğrencimiz için haftanın 2 günü okullarımıza kitap taşıyoruz. 15 günde bir tekrardan uğrayarak, eskiyi alıp yeni kitapla değiştiriyoruz. Aynı zamanda internet üzerinden de üye yapıyoruz. Öğrenci ve öğretmenlerimiz bu durumdan çok memnun."

Okulda kütüphane olmadığı için uygulamadan memnun olan 8. Sınıf öğrencisi Sinem Çiçek ise hizmetten duyduğu memnuniyeti belirterek yetkilere teşekkür etti.