Gençlerimizden mukabeleye ilgi büyük

Anadolu´da inanç turizminin önemli makamlarından olan Somuncu Baba Külliyesi´nde, gençlerin yoğun katılımı ile sürdürülüyor.

 

Ramazan aylarıyla özdeşleşen en önemli geleneklerden biri olan mukabele, Anadolu´da inanç turizminin önemli makamlarından olan Somuncu Baba Külliyesi´nde, gençlerin yoğun katılımı ile sürdürülüyor.

14. yüzyıl eseri olan ve içerisinde Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Hazretleri´nin türbesi bulunan Külliye, Türkiye´de ?mukabele´ geleneğin asırlardır sürdürüldüğü yerlerin başında geliyor. İlçede bulunan gençlerin büyük ilgi gösterdiği mukabele geleneği, günde iki vakit olmak üzere sabah ve öğle namazından sonra okunuyor. İlçede hizmet veren Hulusi Efendi Erkek Yatılı Kur´an Kursu´nda eğitim gören hafızlar, güzel sesleriyle bu geleneği sürdürüyor.

Cami imam hatibi Mustafa Baş, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Somuncu Baba Külliyesi´nde asırlardır sürdürülen ve bu ramazanda da gerçekleştirilen mukabeleye en ön saflarda bulunarak sahip çıkan gençlerin, geleneğin farkında olduğunu ve büyük bir muhabbetle buna sahip çıktığının göstergesi olduğunu söyledi.

Camilerde gençlerin bulunmasının büyük bir nimet olduğunu belirten Baş, "Nesiller boyu sürdürülen geleneğin bugün gençler tarafından büyük bir ilgi ve alakayla takip edilmesi mutluluk verici bir durum. Gençlerimizin çoğunluğu öğrenci ve ilçe genelinden mukabeleyi takip etmek camiye geliyor. Bu zamanda gençlerimizin vakitlerinin bir bölümünü mübarek ramazanda ibadete ayırarak camilere koşması inanılması zor bir durum." dedi.

Somuncu Baba Hazretlerinin manevi şemsiyesi altında geleneğin asırlardır sürdürüldüğünü anlatan Baş, şöyle devam etti:

"Kur´an-ı Kerim ramazan ayında inmeye başlamış ve Peygamberimiz ile Cebrail aleyhi selamın karşılıklı birbirlerine okumaları ile mukabele geleneği başlamış. Daha sonra silsile yoluyla bu sünnet günümüze kadar devam edip gelmiştir. Bizler de camimizde Somuncu Baba Hazretlerinin manevi şemsiyesi altında bu sünneti işlemeye ve bizden sonraki nesile aktarmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Bu geleneği gençlerin sürdüreceğini belirten Baş, "Nesiller boyu sürdürülen geleneğin bugün gençler tarafından büyük bir ilgi ve alaka ile en ön saflarda takip edilmesi mutluluk verici. Camilerin estetik ve serin olması onların manevi dünyalarına katkı sağlıyor. Bu zamanda gençlerimizin vakitlerinin bir bölümünü mübarek ramazan ayında ibadete ayırarak camilere koşması ayrı bir güzellik katıyor." ifadelerini kullandı.

Mukabeleye katılan Enes Yıldırım ise camiye babasıyla geldiğini belirterek, ramazanı tüm Müslümanlar gibi ibadet ile geçirmek istediğini söyledi.