Her hafta Pazar günü NTV ekranlarında Cüneyt Asan ve Adnan Şahin’in yaptığı ‘Halkın Mutfağı’ programında Darende tanıtıldı.

Malatya’nın konu edinildiği programda, manevi ve doğal güzellikleriyle ilçemiz adeta damgasını vurdu.

Geçtiğimiz Mart ayı içerisinde Kaymakam Ökkeş Safa Türkoğlu’nun konuğu olarak  ilçemize gelen Cüneyt Asan, Adnan Şahin ve Murat Pala Somuncu Baba Külliyesi, Tohma Kanyonu, Günpınar Şelalesi’ni gezerek Darende ev yemeklerini tattı.

 “Darende’yi daha geniş kitlelere tanıtmanın gayreti içerisinde olacağız”

Dünyanın ve ülkemizin birçok yerinden tanıtım programları yapan Cüneyt Asan, çekim sonrası gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunarak, "Darende bir programa sığmayacak kadar güzellik ve maneviyatla dolu. Burası tarih, kültür, maneviyat turizmine dair değerlerle donatılmış. Nereye baksanız ayrı bir estetik ve güzelliklerle karşılaşıyorsunuz." dedi.

Anadolu’nun tükenmek bilmeyen bir sermaye gibi güzelliklere sahip olduğunu dile getiren Asan; "Sayın Kaymakamımız Türkoğlu’nun davetiyle yolumuz buraya uğradı, Her kesimden insanın geldiği bu eşsiz güzelliklerin yer aldığı Somuncu Baba Külliyesi’nin insanı etkileyen manevi havasını, daha geniş kitlelere tanıtmanın gayreti içerisinde olacağız." diye konuştu.

Darende Kebabını tattılar

Lezzet avcıları Cüneyt Asan, Adnan Şahin ve Murat Pala, yöresel kerpiç mimarisi ile yapılmış mahalle konağında, Darende ev yemeklerini tattılar. İlçeye özgü bir yemek olan ve genelde düğünler ile özel konuklara ikram edilen ‘Darende Kebabını’ tadan gurmeler, izleyicilere de önerdi.

İkram edilen herise, içli köfte, ıspanaklı börek, kayısı tatlısı, kömbe ve lahana sarması çok beğendiğini kaydeden Adnan Şahin de doğal güzellikler, tarihi ve manevî bir atmosferle iç içe olan mekânların görülmesi gereken yerler olduğunu ve yolu düşenlerin uğramadan, lezzetleri tatmadan geçmemesi gerektiğini söyledi.

 

 

Gastronomi uzmanlarından Darende’ye övgü

Cüneyt Asan ve Adnan Şahin’in yaptığı ‘Halkın Mutfağı’ programında Darende tanıtıldı.
Kültür-Sanat 2.06.2022 09:46:00 2172 0
Anahtar Kelimeler: Darende Gastronomi uzmanlarından’