İbrahim Sözen
31.05.2016 19:03:40
Somuncubaba´nın; Bursa Ulu Camii´nin açılışında Fatiha´yı 7 farklı şekilde yorumladığı öteden beri bilinmektedir. Bu yorumlara,geniş ve kapsamlı bir araştırma ve çalışma ile ulaşılabilirse bunun Somuncubaba´nın ilmi değerine değer katacağı şüphesizdir. Selamlar.

İbrahim Sözen
3.06.2016 12:16:28
Sayın Editör; Yorumlarıma yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Başta dini eğitim olmak üzere, bütün eğitim ve diğer alanlarda çok güzel hizmetler veren Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı´nın; 31.05.2016 tarihli aşağıdaki yorumumda da belirttiğim konuda ciddi bir araştırma yapmayı ecdadı Somuncubaba için önemli bir görev olarak kabul edeceği da şüphesizdir.Selamlar...

Fethin manevi mimarları anıldı

Özel Hacı Naciye Ateş Okulları, yıl sonu etkinliği kapsamında İstanbul´un manevi fethini anlatan ?Sırlı Yiğitlerle Gönüllerin Fethi´ programı düzenledi.

Özel Hacı Naciye Ateş Okulları, yıl sonu etkinliği kapsamında İstanbul´un manevi fethini anlatan ?Sırlı Yiğitlerle Gönüllerin Fethi´ programı düzenledi.

Okulun konferans salonunda düzenlenen etkinlikte açılış konuşmasını yapan, Okul Müdür Resul Kesenceli, Somuncu Baba´nın hayatına ve Osmanlı Devleti üzerindeki etkilerine bakıldığı zaman, İstanbul´u fetheden Fatih Sultan Mehmet ´in hocası Akşemseddin Hazretleri´ni ve onun hocası Hacı Bayram­ı Veli Hazretleri´nin görüldüğünü belirterek, ?Hacı Bayram­ı Veli´yi yetiştiren veli zat ise Somuncu Baba Hazretleri´dir. Dolayısıyla Somuncu Baba (k.s.) İstanbul´un fethinde manevi Fatihleri yetiştiren zattır.? dedi.

Somuncu Baba´nın Bursa Ulu Camii´nin açılışında Fatiha Suresi´ni 7 farklı şekilde yorumladıktan sonra bir gönül insanı olduğunun anlaşılmasıyla sırrının ifşa olduğunu aktaran Kesenceli, ?Yıldırım Beyazıt Han´ın bütün dünya nimetlerini önüne serdiği Somuncu Baba, dünyayı elinin tersi ile itip Darende´ye geliyor, insanları irşat ediyor. Bu büyükler, bugün bile insanları irşat etmeye devam ediyor. Darende´ye gelenler onun ruhaniyetinden istifade ediyorlar. Talebesi Hacı Bayram­ı Veli ´ye, Edirne´de 2. Murat Han bütün dünya nimetlerini serecek, fakat o Ankara´ya gidecek. Akşemseddin´e talebesi Fatih Sultan Mehmet Han her şeyi verecek, fakat o Göynük´e gidecek. İşte bütün bu veli zatlarda Somuncu Baba´nın vermiş olduğu ?Maksadı ahiret olana, dünya hizmetçisi olur.? desturunu görüyoruz. Bugün bile Anadolu´nun küçük bir ilçesi olan Darende´ye baktığınız zaman, bu Gönül Sultanları için insanlar oluk oluk ziyarete geliyor. Bu sebeple toplumumuzun Somuncu Baba, Akşemseddin, Aziz Mahmut Hüdai ve Hulusi Efendi Hazretleri gibi Gönül Sultanları´na çok ihtiyacı var.? diye konuştu.

Konuşmaların ardından Özel Hacı Naciye Ateş ilk ve ortaokul öğrencileri tarafından okunan şiir ve ilahiler ile hazırlanan gösteriler sunuldu.

Etkinliğe Kaymakam Ali Türk, Belediye Başkan Yardımcıları Durmuş Doğan, Tacettin Ateş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce, AK Parti İlçe Başkanı Süleyman Şimşek, öğrenciler ve velileri katıldı.