Endüstriyel ürün çeşitliliğimiz artıyor

İlimiz kırsalında bulunan en önemli kayısı üretim merkezi olan ilçemiz, Yeniköy Mahallemizde iki yıldır denenen ayçiçeği üretiminden yüksek verim elde edildi.

Gökpınar Sulama Projesi kapsamında yürütülen sulama yatırımları sayesinde üretim çeşitliliğinin arttığı ilçemizde ayçiçeği üretimi de alternatif ürünler arasında yerini aldı.

Yürütülen yatırımlarla 190 bin dekar alandaki kayısı bahçeleri ve zirai arazilerin sulandığı ilçemizde, pancar, buğday, arpa, patates, sebze, mısır, kavun, en fazla yetiştirilen ürünler arasında yer alırken, çiftçiler alternatif ürün olarak verimi yüksek ayçiçeğini de ekmeye başladı.

Darende Ziraat Odası’nın yönlendirmesiyle kırsalda bulunan Yeniköy Mahallesi'nde çiftçilik yapan Aslan Özdemir, alternatif tarım kapsamında ayçiçeği üretimi yapmaya başladı.

Geçen yıl denediği ve başarılı olunca bu yıl 200 dönüme çıkardığı alternatif üründen büyük verim bekleyen Özdemir, 15 gün sürecek yeni ürünün hasadına başladı.

İlçede ilk defa çerezlik ayçiçeği ekimi yapan Özdemir ve ailesi, 200 bin liralık tarım aleti yatırımının ardından rakımı bin 450 de kendilerine ait tarlalarda üretimini gerçekleştirerek, 10 kişilik bir tarım işçisiyle hasadını sürdürüyor.

"Endüstriyel ürün çeşitliliğimiz artıyor"

Darende Ziraat Odası Başkanı Orhan Karaca, gazetemiz muhabirine, Darende’nin verimli topraklara sahip olduğunu belirterek, Gökpınar Sulama Projesinin hayata geçmesinin ardından ilçedeki yüzbinlerce dönüm arazinin endüstriyel tarım için üretime başladığını söyledi.

Karaca, çiftçilere verilen eğitimler sonucunda özellikle kırsalda geliri yüksek alternatif tarımın yaygınlaştığını vurgulayarak, "Tarımsal çalışmalarımız her geçen gün artarak devam ediyor. Çiftçilerimizin ürün çeşidini, yelpazesini arttırmaya yönelik çalışmalar yaptık. Eğitim çalışmalarımızın neticesinde çiftçilerimiz alternatif ürünlere yönelmeye başladı. Pancar, patates, badem gibi ürünlerin yanında da bir çiftçimizle görüşerek ayçiçeği ile yola başladık."

"Suyla birlikte endüstriyel tarıma ağırlık verdik "

Ayçiçeğinin fazla bakımı ve masrafı olmayan bir ürün olduğunu anlatan Karaca, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz yıllarda denenen ayçiçeğinin bereketli hasat ile bu yıl çiftçimizi mutlu edeceği kanaatindeyiz. Bu ürünün zamanla ekim alanının genişleyeceğini, çiftçilerimizin de bunu benimseyeceği inanıyoruz. Amacımız ilçemizde farklı bitkilerin denenmesi ve çiftçilerimizin bu ürünleri tanıyıp gelir düzeylerini yükseltmek, istihdamı arttırmak."

Ayçiçeği Yeniköy Ovasını sevdi

Çiftçi, Aslan Özdemir de ayçiçeğinin Yeniköy Ovasını sevdiğini ifade ederek, verimin istenilen düzeyde olduğunu, yaklaşık 40 tona yakın ürün almayı beklediklerini söyledi.

Özdemir, ayçiçeğinden önce kayısı, buğday, arpa, pancar ektiğini hatırlatarak, "üçüncü ürün olarak yaklaşık 200 dönüme ayçiçeği ektim. Diğer ürünlere göre masrafı daha az ve yetiştirmesi kolay. Suyu çok az isteyen bir bitki olduğu için fazla sulamıyoruz. Memnunuz, herkese tavsiye ediyoruz. Gelecek yıl 500 dönüme çıkararak bundan sonra da ekmeye devam edeceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz." dedi.