Anahtar Kelimeler: Nino yerini Nina bırakıyor

"El Nino" yerini "La Nina"ya bırakıyor

Doğu illerinde La Nina etkisinde geçecek kışın soğuk ve ciddi kar yağışlı olacağı ve özellikle aralıktan itibaren soğuk bir dönem yaşanacağı konusunda uyarıyor

Uzmanlar, Doğu illerinde La Nina etkisinde geçecek kışın soğuk ve ciddi kar yağışlı olacağı ve özellikle aralıktan itibaren soğuk bir dönem yaşanacağı konusunda uyarıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, aşırı sıcaklıkların yaşanmasına neden olan El Nino atmosfer olayının sonra erip, La Nina´nın başladığını ve bu nedenle soğuk ve aşırı yağışlı bir döneme girildiğini belirtti.

Anadolu Ajansı´nın servis ettiği haberde, dünya ve Türkiye´de uzun süredir etkili olan El Nino nedeniyle sıcaklık rekorları kırıldığını ve ciddi manada kuraklık yaşandığı belirtildi.

Haberde yeni bir döneme girildiği kaydedilerek şunlara yer verildi:

"Hava ve iklim koşullarındaki değişimler günlük hayatımızı oldukça etkileyebiliyor. Şubattan bu yana üst üste sıcaklık rekorları kırıldı. Bir süredir yaşanan El Nino mayısla birlikte sona erdi. Şimdi de onun yerine La Nina geliyor. La Nina, El Nino´nun tersi bir atmosfer olayı. El Nino´da Orta ve Doğu Pasifik deniz yüzey suyu ısınıyordu. La Nina da ise deniz yüzey suyu soğuyor. Eylül itibarıyla dünya ve Türkiye bu akımın etkisine girmeye başladı. Bu nedenle sıcaklıklar düşmeye başladı. Bu akım, yavaş yavaş etkisini artıracak. Özellikle sene sonuna doğru dünyada ve ülkemizde La Nina´nın etkisi yüzde 75´e çıkmış olacak. Özellikle 2017´de etkili olacak. Bu süreçte hava şartlarında önemli değişim olacak."

"Sıcaklık düşecek, yağış artacak"

Sonbaharın yine de sıcak geçeceğini aktaran uzmanlar, "Ancak kış soğuk geçecek. Ciddi kar yağışı olacak. Özellikle aralıktan itibaren Doğu bölgelerimizde soğuk bir dönem yaşayacağız. El Nino ya da La Nina gibi atmosfer olaylarının bize etkisi bazı ülkelere kıyasla çok olmasa da ne kadar etkili olduğunu bu yaz gördük. Yani La Nina´nın başlamasıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de yağışlı ve düşük sıcaklıkların yaşanacağı bir döneme giriyoruz." ifadeleri kullanıldı.