Anahtar Kelimeler:

Okullara asil müdürler atanacak

Okullara asil müdürler atanacak

Atama yönetmelikleri mahkeme tarafından defalarca iptal edildiği için yıllardır vekâletle yönetilen okul müdür ve müdür yardımcılıkları için önümüzdeki günlerde atama yapılacak. Darende’deki Milli Eğitime bağlı 56 okul ve kurumdan vekâletle yönetilen 44 yere asalet ataması yapılması bekleniyor.

Türkiye genelinde vekâletle yönetilen 20 binden fazla müdürlük, 40 bin civarında da müdür yardımcılığına sınav puanına göre yönetici tayin edilecek. Okul müdürlüğü ve müdür yardımcılığı için birkaç yıl aradan sonra yapılan iki ayrı sınavın sonuçları açıklandı. Müdür yardımcılığı sınavına giren 90 bin kişiden 25 bini başarılı oldu. Barajın 100 üzerinden 60 olduğu sınavda başarı oranı yüzde 28`de kaldı. Yani sınava giren öğretmenlerin üçte biri başarı elde etti. En az bir yıl müdür yardımcılığı yapanların başvurabildiği müdürlük sınavında ise başarı daha yüksek çıktı. 39 bin adayın katıldığı sınavda 21 bin 400 kişi 60 puanı geçti. Başarı oranı ise yüzde 55`i buldu.

Atamaları valilikler yapacak. İller Aralık ayı başında boş müdür ve yardımcılıkları ilan edecek. 10 tercih alınacak müdür yardımcılıklarına sınav puanı üstünlüğüne göre doğrudan atama yapılacak. Müdürlük için ise puanın yanı sıra Değerlendirme Formu notları da kullanılacak.

Darende’de Milli Eğitime bağlı 56 okul ve kurumdan 12’sinin asaleten atanmış müdürler tarafından yönetildiği, 44 okul ve kurumun ise vekâletle yönetildiği belirlenirken, vekâleten yönetilen bu yerlere yeni atamalarla, imtihana girip başarılı olan ve halen aynı yerde görev yapanların atanması bekleniyor.