Anahtar Kelimeler:

Eser, ´doğunun Kırkpınar´ı´ hazır

Eser, `doğunun Kırkpınar`ı` hazır

Bu yıl 62.`si düzenlenecek olan Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali`nin hazırlıkları tamamlandı.

Belediye Başkanı Süleyman Eser, güreş sahasında düzenlediği basın toplantısında, 30 Ağustos Pazar günü tertip edecekleri 62. Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali`ne tüm vatandaşları beklediklerini söyledi.

Güreşin insanlık tarihi kadar eski olduğu ifade eden Eser, "Bilindiği gibi dünyada en başarılı olduğumuz spor dallarından biri güreş. Ülkemizde bu alanda yapılan en önemli güreş müsabakalarının başında Tarihi Kırkpınar Güreşleri gelmektedir. Burada yaptığımız hazırlıklarla Doğunun Kırkpınar`ına ev sahipliği yapacağız" diye konuştu.

Güreşlere dünya şampiyonu ve uluslararası dereceler elde etmiş sporcuların da katılacağını dile getiren Eser, şunları kaydetti: "Güreşlere 30 başpehlivan, 35 başaltı pehlivan, 90 büyük orta, 120 küçük orta büyük ve 25 küçük orta küçük olmak üzere toplam 300 pehlivan katılacak. Sporseverler bu anlamlı günde unutulmaz bir gün yaşayacak. Ülkemizde bir çok şenlik iptal edildi ama biz, ata yadigarı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı anısına düzenlediğimiz güreşleri iptal etmedik."

Eser, konuşmasının ardından esnafları gezerek onları ve ilçe sakinlerini festivale davet etti.

Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali, Spor Toto, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Darende Kaymakamlığı ve Turizm Bakanlığı`nın katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Başkan Eser`in basın toplantısında Darendespor Kulübü Başkanı Fatih Kumtepe ile Güreş Antrenörü Muhammet Mercimek`te hazır bulundu.

Haberin Fotoğrafları için tıklayın

http://www.darendehaber.com/gallery_photo.php?pg_id=4655