Anahtar Kelimeler:

Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi 18 Temmuz?da anılacak

Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi 18 Temmuz?da anılacak

1991 yılından beri Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı tarafından düzenlenen ve bu yıl 25.`si tertiplenecek olan "Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Anma Merasimi" 18 Temmuz 2015 tarihinde Darende`de gerçekleştirilecek.

Dünyanın ve Türkiye`nin çeşitli yerlerinden konukların katılacağı ve bazı açılışların da gerçekleştirileceği merasimde 14. yüzyıl erenlerinden ve kabr-i şerifi Darende`de bulunan Somuncu Baba ve onun neslinden büyük mutasavvıf ve Divan Şairi Hulûsi Efendi`nin hoşgörü çağrısı yinelenecek.

Hulûsi Efendi Vakfı tarafından yapılan açıklamada, anma merasiminin Darende Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştireceği belirtilerek herkesi Darende`ye beklenildiği söylendi.

Geleneksel hâle getirilen anma merasimine üst düzey devlet yöneticileri, milletvekilleri, bürokratlar, sanatçılar ve çok sayıda önemli ismin davet edildiği bildirilen açıklamada, katılımın yüksek olmasının beklendiği kaydedildi. Ayrıca etkinliklere değişik ülkelerden önemli konukların da katılacağı belirtildi.

Vakıf tarafından yapılan açıklamada anma merasimi vesilesiyle manevi değerlerimizi yeniden hatırlamak, öğrenmek, muhafaza etmek adına gerçekleştirilen birlik, dayanışma ve hoşgörü günleri olduğu ifade edildi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi: " Somuncu Baba Hazretlerinin neslinden olan Osman Hulûsi Efendi`nin örnek kişiliği kadar, bizlere verdiği mesajlar, sevgi ve hizmet anlayışı daima hayırla anılmaktadır. Bu davet, Osman Hulûsi Efendi`nin irfan sofrasına gönülden davetinin merhabasıdır."

Saat 9.00`da Somuncu Baba Külliyesi`nde gerçekleştirilecek anma merasiminde Hafız Fatih Çollak, Hafız Mehmet Pervane ve Hafız Mustafa Baş Tarafından Kur`an-ı Kerim tilaveti, Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi`yi anlatan konuşmalar, 1001 Hatim Duası ve Dîvân-ı Hulûsî-i Dârendevî`den  ilahiler seslendirilecek. Daha sonra Vakıf tarafından yaptırılan Sosyal Tesis inşaatının temel atma törenine geçilecek. Öğleden sonra etkinlik çerçevesinde, Türkiye`nin 7 farklı bölgesinden toplamda 48 farklı ilin katılacağı Yusuf Paşa Bedesteni`nde `Yöresel Kermes` açılışı yapılacak. Daha sonra Darende`nin tarihi ve turistik yerlerinden Kudret Havuzu, Özel Somuncu Baba Tanıtım Merkezi Müzesi ve Hasan Gazi Şehitliği gezilerek program tamamlanacak.