Anahtar Kelimeler:

Eser; ?Kadın konukevi eğitim ve sosyalliğe açık bir mekan?

Eser; ?Kadın konukevi eğitim ve sosyalliğe açık bir mekan?

Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Belediye ve Darendeliler Sağlık ve Eğitim Vakfı (DASEV) işbirliği ile yapılan Kadın Konukevinde kadınlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi. Eser, kadınların hem zamanlarını değerlendirdiği, hem de dinlendiği konukevinin sosyal etkinliklere açık bir merkez olduğunu söyledi.

Eser, Kadın Konukevi`nin kırsaldaki mahallelerden ilçeye alışveriş, tedavi ve muayene ve değişik ihtiyaçları için gelen kadınların dinlenebildiği, bebekleriyle ilgilenebildiği bir merkez olmasının yanı sıra ilçede ikamet eden kadınların çeşitli toplantılarını yapabildiği, eğitim faaliyetlerini gerçekleştirebileceği ve sosyal sorumluluk projelerine ev sahipliği yapabilecek bir mekan olduğunu söyledi.

Kadın Konukevi`nin sosyalliğe katkı sağlayacak her türlü eğitim ve etkinlikte mekan olarak hanımlar tarafından rahatlıkla kullanılmasını öneren Eser; "Burası Darende`ye kazandırılmış güzel bir eser, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu imkandan Darende`deki tüm hanım kardeşlerimiz yararlanmalı" dedi.

Kadınların konukevinde hem dinlenip, hem de kişisel becerilerini geliştirebileceklerine vurgu yapan Eser; "Burada hanımların ilgi ve becerileri doğrultusundaki farklı branşlarda kurs hocalarımızla ortak çalışarak hizmet vereceğiz. Aldıkları eğitimlerle kadınlar ev ekonomilerine küçük katkılar sağlayabilir. Hünerli ellerden küçük masraflarla özellikle hediyelik eşya olarak değerlendirilebilecek ürünlerin ortaya çıkarılabileceğine inanıyorum. Önemli bir turizm potansiyeline sahibiz, bu ürünler satışa sunularak ekonomik bir gelir de sağlayabilir" diye konuştu.

Konukevinde toplantılar yapılarak yeni dostluklar kurulabileceğine dikkat çeken Eser; "Biz de zaman zaman gelip sizleri dinleyelim, fikirlerinizi alalım, ne sıkıntınız ne isteğiniz varsa çözelim.  Belediye başkanı olarak bunların çözümü için burada olacağız. Beni yakinen tanıyorsunuz her konuda açık ve netim göründüğüm gibi bir insanım, problemlerinizi birlikte çözelim" ifadelerini kullandı.

Eser, yaklaşan Ramazan ayını kutladığı kadınların konukevinde mukabele ve dini eğitim programı düzenlemesi için müftülükle diyalog halinde olduklarını kaydetti.

Darende`de gerçekleştirecekleri projeler hakkında bilgiler veren Eser, ilçede içerisinde tiyatro, sinema gibi etkinliklerin de yapılabileceği bir kültür merkezi inşa edeceklerini kaydetti. Ayrıca çok sayıda park ve dinlenme alanı planlayarak birçoğunun alt yapısını hazırladıklarını belirten Eser; "Tohma Çayı`nın ilçemizin içerisinden geçmesi büyük bir avantaj, bunu değerlendirmek amacıyla Tohma`nın etrafına park projesi hazırlattık. Piknik alanları, çocuk oyun grupları, kafeterya ve restaurantlar gibi sosyal alanların da yeralacağı projemiz hayata geçtiğinde ilçemizdeki insanlarımız ve dışarıdan gelenler doğayla içiçe mekanlarda keyifli vakitler geçirebilecek. Kadınlarımızın işleteceği yöresel lezzetlerimizi yaparak sunacağı bir restaurant veya kafeterya fikrine açığız gereken desteği de sağlayacağız, bu konuda hanım girişimcilerimizi bekliyoruz. Parklarımız sosyal alanlarımız var ancak buralarda hizmet verirsek daha güzel olur, insanların da ilgisini çeker. Ispanaklı ekmek, boranı, içli köfte, sarma gibi farklı lezzetlerimizi bu yerlerde ikram etsek inanın kısa sürede herkesin beğenisini kazanır" şeklinde konuştu.

Eser konuşmasının ardından kadınların proje ve çalışmaları hakkındaki fikirlerini dinledi. Bazı kadınlar görüşme sırasında sorunlarını anlatarak Eser`den yardım istedi. Eser`in ziyaretine AK Parti Darende Kadın Kolları Başkanı Saadet İlhan da katıldı.

 

Haberin Fotoğrafları için tıklayın

http://www.darendehaber.com/gallery_photo.php?pg_id=4275