Anahtar Kelimeler:

Darende?nin sıradışı okuru

Darende?nin sıradışı okuru

Darende`de 67 yaşında 20 binin üzerinde kitap okuyan emekli öğretmen "Sıradışı Okur" seçildi.

Darende Sadrazam Mehmet Paşa Halk Kütüphanesi Müdürü Nevim Eryılmaz, Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında emekli öğretmen Mustafa Kocamemik`i ziyaret ederek okuma öyküsünü dinledi.

Sadrazam Mehmet Paşa Halk Kütüphanesi`nin Mustafa Kocamemik`i kütüphaneden 54 yıldır düzenli kitap alarak okuması dolayısıyla "Sıradışı Okur" seçildiğini belirten Eryılmaz, haftada iki kitap okuyan Kocamemik`in ilçede en çok kitap okuyan kişi olduğunu söyledi. Eryılmaz, Kocamemik`i örnek davranışından dolayı kutlayarak, "Size çok teşekkür ediyorum. Gerçekten takdire şayansınız. Yaşınız ve pozisyonunuz itibarıyla kitap okuma alışkanlığınız inşallah yeni nesillere de örnek olur." dedi.

Nevim Eryılmaz, okumanın insan yaşamının önemli bir bölümünü işgal etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Ama maalesef öyle değil. Kahvehanelerdeki insan sayısı kütüphanelerdekilerden çok fazla. Bir ülkede satılan kitap, gazete ve dergi sayıları gelişmişliğin göstergesidir." diye konuştu.

Okuma merakı ilkokul çağlarında başladığını ifade eden Kocamemik, "Evimiz de babamın iş yeri de kütüphaneye yakındı. Okula gittiğim zamanlar, kütüphaneye gidip ödünç kitap almayı keşfettim. Çok kitap okuduğum için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1990 yılında ödüllendirildim. Kitap okumakla yaşamdan zevk aldım." ifadesini kullandı.

Haftada iki kitap bitirdiğini kaydeden Kocamemik, her gün sabah namazından sonra 2 saat kitap okuduğunu dile getirdi. Kocamemik, İlçe Halk Kütüphanesi`ndeki okuduğu kitapların 20 binin üzerinde olduğunu kaydetti.

Kütüphane Müdürü Nevim Eryılmaz, Kocamemik`e Kur`an-ı Kerim, Darende`de Ticari Hayat adlı kitabı ve kitap arası led okuma lambası hediye etti.

 

Haberin Fotoğrafları için tıklayın

http://www.darendehaber.com/gallery_photo.php?pg_id=3804