Anahtar Kelimeler:

Darende?de diyaliz hastalarına özel hizmet

Darende?de diyaliz hastalarına özel hizmet

Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi, uzak mahallelerde yaşayan diyaliz hastalarına, araç tahsis ederek hizmetlerine bir yenisini ekledi.

 Büyük şehir yasasıyla, mahalleye dönüşen köylerdeki hastalar için yeni bir imkan doğdu. İlçenin uzak mahallelerindeki diyaliz hastaları, daha önce kendi imkânlarıyla hastaneye gelerek diyaliz ünitesinde tedavi görürken,  hastanenin tahsis ettiği yeni hasta nakil aracıyla evlerinden alınıp hastaneye getirilerek, tedavilerinden sonra tekrar evlerine bırakılıyor. 

 Diyaliz hastalarına bu hizmeti verebilmekten mutlu olduklarını söyleyen Başhekim Celal Aladağ ; ?Darende?de 13 diyaliz hastası var. Bunlar dan 3 tanesi uzak mahallelerde yaşıyor. Kronik böbrek yetmezliği zor bir hastalık. Kişinin yaşamını devam ettirebilmesi için haftada 3 gün diyalize girmesi gerekiyor. Darende içerisinde verdiğimizi bu hizmeti, özellikle kış koşullarında tedaviye gelmekte zorluk çeken diğer diyaliz hastalarımıza da verebildiğimiz için mutluyuz.?  dedi.

 Minnet borçluyuz

Ayvalı mahallesinde yaşayan Ömer Tokgöz, daha önceden kendi imkanları ile ilçeye gelerek tedavi olmaya çalıştıklarını, kardan yolların kapalı olduğu zamanlarda,  evlerine dönemediklerini ifade eden Tokgöz;  ?Eskiden çektiğimiz yol sıkıntılarını artık yaşamıyoruz. Hastanenin aracı beni kapımın önünden alıp tekrar kapının önüne bırakıyor. Bize yapılan bu hizmete minnet borçluyuz. Ne kadar teşekkür etsek azdır.?  diye belirtti. Rahatsızlığını 3 yıl önce öğrendiğini ve çok üzüldüğü söyleyen Tokgöz; ? Gün aşırı diyaliz ünitesine geliyorum,  biraz ağrım olsa da halime şükrediyorum.  Burada bana çok iyi bakılıyor, hastanede evimde gibi rahatım. Sabah kahvaltımızı burada yapıyor ve diyaliz boyunca  televizyon izleyebiliyoruz. Ben de diğer böbrek hastası arkadaşlarım gibi iyi olacağım günü ümit ederek yaşıyorum."  diye ifade etti.


Haberin Fotoğrafları için tıklayın

http://www.darendehaber.com/gallery_photo.php?pg_id=3493