Anahtar Kelimeler:

´İyi Dersler Şoför Amca Projesi´nin eğitim çalışması yapıldı

`İyi Dersler Şoför Amca Projesi`nin eğitim çalışması yapıldı

Darende?de İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Timi tarafından servis şoförlerine yönelik `İyi Dersler Şoför Amca` projesi hayata geçiriliyor.

Proje ile öğrenci taşımacılığı yapan şoförlerin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konusundaki bilgi ve becerileri artırılarak şoförlerin kapasitesinin geliştirilmek amaçlanıyor. Proje kapsamında ilçedeki servis şoförlerine yönelik ilk eğitim çalışması yapıldı.

Darende Öğretmen Evi Konferans Salonu?ndan düzenlenen eğitim programına ilçede öğrenci taşımacılığı yapan servis şoförleri katıldı. İyi Dersler Şoför Amca Projesi kapsamında düzenlenen programda, Darende İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Timi personellerinden Jandarma Astsubay Üstçavuş Fatih Doğaç tarafından bilgiler aktarıldı. Türkiye genelinde meydana gelen servis kazaları şoförlere fotoğraflar ve sinevizyon eşliğinde izlettirildi.

Jandarma Astsubay Üstçavuş Fatih Doğaç, İyi Dersler Şoför Amca Projesi`nin Türkiye genelinde aralarında Malatya`nın da bulunduğu 10 pilot il de uygulandığını açıkladı. Servislerde disiplinin sağlanması ile ilgili olarak da bilgiler veren Fatih Doğaç, çocukların kendilerine nasıl davranılırsa aynı şekilde karşılık verdiğine işaret etti. Servis şoförlerinin çocukları büyük insan gibi dinlemesi gerektiğinin altını çizen Doğaç, "Servis kurallarını zamanında koyar ve kendinizde bu kurallara uyarsanız çocuklarda sizi örnek alır. Öğrencilerin yanında kesinlikle kaba ve argo kelimeler kullanmayınız. Çünkü onlar sizleri kendilerine örnek alırlar." dedi.

Direksiyonda hız arttıkça görülenlerin daha da azaldığını aktaran Doğaç, "Bu nedenle hız limiti kurallarına uyulması gerekmektedir. Direksiyonda telefonla konuşmak belki de ödeyecek olduğunuz en büyük faturaya neden olacaktır. Araca bindiğiniz esnada hem kendiniz hem de öğrencilerin emniyet kemerlerini takınız ve ondan sonra aracı hareket ettiriniz. Araç bakımları da çok önemlidir. Kış aylarında kış lastiği taktırınız. Aracınızın iki lastiğini değiştirmeniz gerekiyorsa yeni lastikleri mutlaka arkaya takınız." diye konuştu.

Eğitime İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce ve daire amirleri katıldı.