Anahtar Kelimeler:

Başkan Eser, Tarihî Kentlerin Kütahya Buluşmasına katıldı

Başkan Eser, Tarihî Kentlerin Kütahya Buluşmasına katıldı

Tarihî Kentler Birliği`nin 19-20 Aralık tarihleri arasında Kütahya`da düzenlediği etkinliğe katıldıktan sonra Darende`ye dönen Eser, gazetecilere temaslarına ilişkin bilgiler verdi.

Etkinlik kapsamında Tarihî Kentler Birliği Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz`ın yönetiminde  düzenlenen ``Kale, Çarşı, Mahalle Bütününde Ekolojik Yaklaşımlar" konulu panel gerçekleştirildiğini belirten Eser, uzmanlar tarafından ilgi çekici konuların dile getirildiğini söyledi.

Toplantının ardından Kütahya Valisi Şerif Yılmaz`ı makamında ziyaret ettiklerini belirten Eser; "Kentteki tüm program ve gezilerimize eşlik ederek bizlerle yakın ilgi gösteren Vali Bey`le geçmişte beraber çalıştığımız günleri yâd ettik. Kilis İl Sağlık Müdürlüğü yaptığımız dönemde kentte vali yardımcısı olan Vali Bey`le yıllar öncesine gidip hatıralarımızı tazeledik. Yakın ilgisi ve misafirperverliğinden dolayı Vali Şerif Yılmaz ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu başta olmak üzere tüm Kütahyalılara teşekkür ediyorum." dedi.

Kuruluş ve kurtuluşun beşiği olan, Evliya Çelebi`nin şehri Kütahya`daki tarihi yapıları gezdiklerini dile getiren Eser; "Şehir, camileri, müzeleri, konakları, kalesi ve her yerinden adeta tarihin buram buram koktuğu bir yer. Adeta bir dantel gibi işlenmiş eserleri hayranlıkla gezip sokaklarında dolaştık." ifadelerini kullandı.

Eser, çok sayıda tarihi eserin yer aldığı, yer altı ve yerüstü zenginlikleri ile Türkiye`ye değer katan Kütahya`da çini işlemeciliğin ön plana çıktığını ve gezdikleri imalathanelerdeki örnek çalışmaları yerinde inceleyerek Darende`de benzer uygulamalar yapabileceklerini kaydetti.

Aslen Darendeli olan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile tüm program boyunca beraber olduklarını ve Darende`deki tarihi alanlarda yapmayı planladıkları çalışmalara ilişkin bilgiler verdiğini söyleyen Eser; "Bu tür toplantılar, uygulamaları yerinde görmeyi sağlarken, bilgi ve tecrübe paylaşımı ile güzel hizmetlerin oluşmasına katkı sağlıyor. Çalışmalarımız arasında tarihi alanlarda yapacağımız düzenlemeler var, onları gerek Metin Hoca`mızla gerekse de diğer uzmanlarla istişare ederek planlı ve doğru bir şekilde ilerlemesini sağlıyoruz. Yine ÇEKÜL`ün katkıları ile bazı proje hazırlıklarımız devam ediyor." diye konuştu.

Kentteki temasları sırasında Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesindeki konakları, Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti ve dünyanın ilk ticaret borsasının kalıntılarını gezdiklerini kaydeden Eser; "Kütahya Osmanlı`dan günümüze kalan eserleri, kaplıcaları, tarihi kale ve konakları ile görülmesi gereken bir yer." şeklinde konuştu.

Eser, ziyaretleri sırasında Kütahya`da bulunan Darendeli hemşehrileri ile de bir araya geldiklerini sözlerine ekledi.