Anahtar Kelimeler:

Sokak köpekleri için çalışma başlatıldı

Sokak köpekleri için çalışma başlatıldı

Büyükşehir Belediyesi?nin il merkezinde yaptığı sokak hayvanları için kısırlaştırma ve aşılama çalışması ilk kez ilçelere de taşındı.

Mobil Kısırlaştırma Aracı ile yapılan çalışmayla sokak hayvanları daha sağlıklı yaşama kavuşurken, vatandaşlar için de tehlike olmaktan çıkıyorlar.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ilk etapta 6 ilçeyi kapsayan ?Sahipsiz Sokak Hayvanlarını Kısırlaştır, Aşıla, Yerinde Yaşat? projesine start verildi. Mobil Kısırlaştırma Aracı?yla yapılan çalışma kapsamında toplam 6 ilçede 650 sokak köpeğinin kısırlaştırılıp aşılanması hedefleniyor.

İlçemizde başlatılan projeyle ilgili bilgi veren Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Veteriner Şube Müdürü Sami Altaş, ?Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır?ın talimatlarıyla ilçelerde sokak hayvanları ile ilgili çalışma başlattık.? dedi. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereklerine göre işlem yaptıklarını kaydeden Altaş, ?Tespit ettiğimiz sokak hayvanları ile ilgili sorunu olan 6 ilçemizde bu çalışmayı hizmet alımı şeklinde yapmaktayız. Yetkili firma bu hayvanları toplayıp kısırlaştırıyor, kuduz aşılarını yapıyor ve işaretleyip, kulak küpelerini takarak tekrar alındıkları ortama bırakıyor. Bu çalışmamız 650 sokak hayvanı için yapılmaktadır.? açıklamasında bulundu.

Başkan Çakır?a teşekkür

Projeyle ilgili olarak teşekkürlerini dile getiren Darende Belediye Başkan Vekili Durmuş Doğan, ?Sahipsiz Sokak Hayvanlarını Kısırlaştır, Aşıla, Yerinde Yaşat projesine Darende Belediyesi olarak destek veriyoruz. Sokak hayvanlarının kimseye zarar vermemesi için yapılan bir çalışma. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır olmak üzere projeye emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Projenin hayırlı olmasını diliyorum.? ifadelerini kullandı.