Anahtar Kelimeler:

Hulûsi Efendi Doğumunun 100.Yılında Anıldı

Hulûsi Efendi Doğumunun 100.Yılında Anıldı

Hulûsi Efendi, vefatının 24`üncü, doğumunun 100`üncü yıl dönümünde anıldı.

 

Kimi "Âlemi sen kendinin kölesi kulu sanma / Sen Hakk için âlemin kölesi ol kulu ol" Nasihat`ı ile, kimi "Sakın nefsine uyup bir cân incitmeyesin / Hüsn ü edebi koyup, bir cân incitmeyesin" dizeleriyle onu tanıdı. Kimileri "Anadolu`nun Manevi Güneşi" olarak görürken, kimileri için "Gönül Sultanı" oldu. Divan şiirinin 20.yüzyıldaki son şairi olsa da, kurmuş olduğu İlim ve irfan medeniyeti ile İslam coğrafyalarında tanınarak Manevi bir önder olmuştur.

Türk milletinin gönlünde kendine farklı bir yer edinen Hulûsi Efendi, bugün vefatının 24`üncü, doğumunun 100`üncü yılı dolayısıyla adına kurulmuş olan Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı tarafından etkinliklerle anılıyor.

Hayatı boyunca insanlara hizmeti şiar edinen Hulûsi Efendi,  filozof, şair, mutasavvıf, din adamı, örnek insan, gibi güzel vasıflarının yanında filozoflukla paralel olarak bilgeliği ile  yaşadığı yüzyıla damgasını vurmuş, bugünde referans alınan örnek bir insan olmuştur.

Başbakan, konuşmasını onun şiiriyle açmıştı

Daha önce bazı konuşmalarında Hulûsi Efendi `den alıntılar yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl Malatya ziyaretlerindeki konuşmasını, "Sakın nefsine uyup bir cân incitmeyesin" şiiriyle açmıştı:

Sakın nefsine uyup bir cân incitmeyesin / Hüsn ü edebi koyup, bir cân incitmeyesin / El ile döğseler de dil ile söğseler de / Bin kez incitseler de bir cân incitmeyesin / Hepsi kardeşlerindir yolda yoldaşlarındır / Hâlde hâldaşlarındır bir cân incitmeyesin / Beyhûde cânın sıkıp insanlığından çıkıp / Dil Ka`besini yıkıp bir cân incitmeyesin

 

Somuncu Baba Külliyesinde gerçekleştirilen anma merasiminde, Türkiye ve yurt dışından birçok seveninin katıldığı programda duygu dolu anlar yaşandı.

Anma programına, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Milletvekili H. Cemal Akın Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sivas Vali Yardımcısı Ömer Kalaylı. Kayseri Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş, Gümüşhane Müftüsü Süleyman Aktaş, Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, Ak Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, Afşin Belediye Başkanı M. Fatih Güven, Nijerya`lı Büyükelçi Mohammed Babangida Yusuf katıldı.

 Açılış konuşmasını yapan Hulusi Efendi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Demir, "Bizler bugün burada, manevi birliktelik için,  Somuncu Baba ve Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi`nin gönül sesine Türkiye`nin değişik yerlerinden icabet ederek geldik." dedi.

Somuncu Baba Hazretlerinin; hoşgörü içerisinde altı yüz yıldır bütün insanlık âlemine misk ve anber rayihaları dağıtan bir cennet çiçeği olduğunu ifade eden Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü, "Doğumunun yüzüncü yılında manevi gölgesinde bulunduğumuz, Hulusi Efendi; yüzyıla mührünü vuran, asrımızdan gelecek asırlara bir sel gibi çağlayıp coşan, sevgiyi maya maya yoğuran bir gönül sultanıdır." diye konuştu.

Konuşmasına şöyle devam eden Demir, "gerçeği bilme ve bulma yolunun bu iki büyük sultanı; tasavvufun yedi veren gülü, sevginin gönülleri saran sarmaşığı." olduğunu belirtti.

1986 yılında kurulan Vakfın 28. hizmet yılını idrak ettiklerini kaydeden demir, vakıf bilincinin topluma aşılanması için yoğun çaba sarf ettiklerini,  birçok hizmeti gönül dostlarının katkılarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti. Her canlıya hizmet etmeyi kendine düstur edinen, özellikle ülkesini, Darende`yi ve halkını çok seven, hizmetleriyle "Gönüller Sultanı" olan,  gönüllere taht kuran Hulusi Efendi`nin adına kurulu bulunan vakfın her türlü hayri, sosyal, kültürel ve tarihî hizmetlerini gerçekleştirmesini, yüce milletimize ve milli ve manevi değerlerimize gösterilen bir vefa borcu olarak görüyoruz."  dedi.

Daha sonra, Somuncu Baba İlahi Grubu Hulusi Efendi`nin kendi yazmış olduğu divanındaki eserleri seslendirdiği program, Gümüşhane Müftüsü Süleyman Aktaş`ın bin 600 hatmin duasını yapması ile son buldu.

Etkinlikler kapsamında kermes açılışı yapıldı. Türkiye`nin dört biryanından yöresel ürünlerin bulunduğu kermese vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.  

 

Fotoğraflar için tıklayın 

http://www.darendehaber.com/gallery_photo.php?pg_id=3303